Strona główna
Strona główna » Samochody i ciągniki (budowa)
Samochody i ciągniki (budowa)belka

W ramach tej grupy przedmiotów studenci zapoznawani są z podstawami budowy samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów oraz podstawami ich funckjonowania.

 • Budowa samochodów - podstawowym celem przedmiotu jest zapoznanie studentów specjalności „Samochody i ciągniki” z budową i działaniem poszczególnych zespołów podstawowego obiektu specjalności – tzn. samochodu. Podczas wykładu student dowie się jak są zbudowane, jak działają i czym się cechują stosowane współcześnie w samochodach wszelkich rodzajów  różne odmiany układów: napędowego, zawieszenia, kierowniczego, hamulcowego i nośnego. Wiedza ta jest niezbędna do wszelkich innych działań związanych z samochodami – projektowania, badania, eksploatowania, diagnozowania i obsługiwania.

  W ramach zajęć laboratoryjnych możliwe jest fizyczne zapoznanie się z wiekszością obiektów omawianymi na wykładzie
   

      ZNACZENIE PRZEDMIOTU
  Przedmiot jest jednym zpodstawowych i najważniejszych przedmiotów dla specjalności. Pozwala poznać budowę podzespołów samochodów oraz zrozumieć ich funkcje, co pozwala rozumieć sposoby diagnozowani, napraw, czy też konstruowania. Trudno sobie wyobrazić fachowca od samochodu, który nie wie jak jest zbudowany i jak działa samochód. To trochę tak, jakby chodzić do kardiologa, który nie wie do czego służy, jak jest zbudowane i jak działa serce…
 • Teoria ruchu - w ramach tego przedmiotu studenci zapoznają sie z wiedzą, która pozwala zrozumieć dlaczego samochód jedzie, przyspiesza, hamuje czy też zmienia kierunek. Uczą się o zasadach mechaniki, które rządzą ruchem samochodu oraz dowiadują się jak je wykorzystać do różnego rodzaju obliczeń, prognoz, pozwalających obliczyć takie parametry jak czas przyspieszania do 100 km/h, prędkość maksymalną, drogę hamowania na różnych nawierzchniach i z różnych prędkości, maksymalną prędkość jazdy na zakręcie i wiele innych. Wiedza ta jest podstawą do umiejętności przewidywania obciążeń elementów pojazdów podczas ich projektowania a także w takich obszarach jak np. rekonstrukcja zdarzeń drogowych lub budowa i wykorzystanie programów do symulacji ruchu pojazdów.


ZNACZENIE PRZEDMIOTU
Przedmiot ten obok budowy samochodów stanowi podstawę do zrozumienia funkcjonowania samochodu jako zespołu mechanizmów poddawanych różnym obciążeniom. Pozwala je zrozumieć, obliczyć,  przewidzieć zachowanie pojazdów. Jest podstawą do zrozumienia jak działają programy symulacji ruchu pojazdów, jak dobiera się założenia konstrukcyjne do obliczeń... pozwala pasjonatom samochodów stać się inżynierami.

powrót do strony opisu specjalności >>>
do_gorydo góry
© Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej