Strona główna
Strona główna » Samochody i ciągniki (naprawy)
Samochody i ciągniki (naprawy)belka

W tej grupie zagadnień studenci studiują następująće przedmioty:

 • Technologia napraw i regeneracji - celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z rodzajami, strukturą operacyjną i technologiami napraw pojazdów samochodowych oraz z technologiami regeneracji części.

  Przedmiot pozwala usystematyzować pojęcia, pomaga w zrozumieniu składowych procesu technologicznego naprawy głównej i bieżącej wybranych zespołów, wskazuje na czynniki wpływające na zapewnienie jakości i wymagań bhp. Regeneracja – to działanie proekologiczne, które jest także dodatkowym źródłem atrakcyjnych finansowo części zamiennych.

  ZNACZENIE PRZEDMIOTU:
  Naprawy są nieodłączną składową eksploatacji pojazdów, wynikającą ze zużycia ich części, uszkodzeń i wypadków drogowych.Zagadnienia poruszane w przedmiocie są szczególnie przydatne w zakładach naprawczych, w serwisach samochodowych i w sieciach części zamiennych.

   
 • Diagnostyka samochodów - celem wykładu jest zapoznanie studentów z możliwościami diagnozowania pojazdów samochodowych metodami przyrządowymi i bezprzyrządowymi, kryteriami oceny, algorytmami diagnozowania oraz nowoczesną aparaturą diagnostyczną.

  Tematyka wykładów obejmuje zarówno diagnozowanie układu napędowego w tym silnika jak i pozostałych układów występujących w pojazdach jak np.: układy kierownicze, hamulcowe, systemy bezpieczeństwa itp. Poruszane teoretycznie zagadnienia mają swoje odzwierciedlenie w zajęciach laboratoryjnych, na których można zapoznać się w praktyce z technikami diagnostycznymi oraz z nowoczesną aparatura diagnostyczną.

          

  ZNACZENIE PRZEDMIOTU:
  Współczesne pojazdy ze względu na swą dużą złożoność wymagają zaawansowanych technologicznie urządzeń diagnostycznych oraz wykwalifikowanej kadry diagnostów. Stąd zatrudnienie dobrego diagnosty w warsztacie czy serwisie zaowocuje ograniczeniem czasu i kosztów naprawy. Generalnie trafna diagnoza bądź ograniczenie poszukiwań usterki daje duże zyski odnośnie czasu naprawy i pozwala oszacować koszty naprawy.

  Poszerzając swoje wiadomości o zakres prawny dotyczący badań technicznych pojazdów na prowadzonych przez IMRiPS szkoleniach na diagnostę można przygotować się do zdania egzaminu na diagnostę samochodowego i zdobyć uprawnienia diagnosty. Szkolenia prowadzone są dwa razy do roku

  powrót do strony opisu specjalności >>>
do_gorydo góry
© Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej