Data dodania

Koło Naukowe PUT Powertrain umie budować laminaty!

Przedstawiamy Państwu relację ze szkolenia z KOMPOZYTÓW W PRZEMYŚLE JACHTOWYM i ENERGETYCZNYM - MATERIAŁY ORAZ TECHNOLOGIE WYTWARZANIA na Wydziale Mechanicznym Uniwersytet Morski w Gdyni, prowadzonego przez Panią dr inż. Katarzynę Panasiuk, w którym udział brali studenci należący do Koła Naukowego PUT Powertrain.

Członkowie Koła Naukowego PUT Powertrain pozyskali teoretyczną wiedzę, podczas wykładu na temat materiałów kompozytowych i technologi ich wytwarzania stosowanych w branży jachtowej i energetycznej. 

Zaraz po wykładzie odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne, na których studenci poznali podstawy obchodzenia się z żywicą. Stworzyliśmy na początek zegar i podstawkę do telefonu ucząc się metod ważenia, mieszania oraz wylewania żywic poliestrowych i epoksydowych. Nasze pierwsze prace zostaną z nami jako pamiątki z rozpoczynającej się współpracy międzyuczelnianej. 

Dzień pierwszy szkolenia zakończyliśmy przesycając żywicą pierwsze warstwy laminatu z włókna szklanego oraz tkaniny.
Już teraz wiemy, że wiedza zdobyta w Gdyni pomoże nam w stworzeniu naszej łodzi solarno-wodorowej.

Dzień drugi laminowania polegał na ćwiczeniu praktycznego tworzenia laminatów metodą infuzji próżniowej. Przygotowaliśmy cztery próbki do zalania żywicą. Wykorzystaliśmy do tego materiały takie jak tkaniny hybrydowe węglowo-kevlarowe oraz klasyczne tkaniny szklane.

Po zajęciach i krótkiej przerwie cały zespół udał się do Gdańska gdzie zobaczyliśmy formy do wylewania żywicy firmy Sunreef Yachts w otoczeniu stoczni. Po zwiedzaniu przyszedł czas na integrację w samym mieście w sceneriach szkutniczych, cały zespół czuje energię do pracy przy łodziach.

Trzeciego dnia szkolenia wykonaliśmy zespołowo infuzję wszystkich wcześniej przygotowanych próbek. Te kilka dni, które nauczyły nas zarówno teorii jak i praktyki stosowania różnych technik laminacji, sprawiły, że również nasza ekipa składająca się z członków różnych sekcji zintegrowała się i zaczęła pracować nad wspólnym celem jakim jest budowa łodzi solarno-wodorowej w naszej #DrogadoMonako

Dziękujemy serdecznie organizatorom za przekazaną wiedzą, wsparcie i gościnność. Ten wyjazd zostanie w naszych sercach na zawsze, jednocześnie liczymy że będziemy mogli pochwalić się efektami naszej podróży już wkrótce. 

Organizatorem szkolenia po stronie Politechniki Poznańskiej był dr inż. Wojciech Cieślik.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą skróconą fotorelacją oraz śledzeniem naszych postępów na profilach społecznościowych: facebook, instagram, linkedin

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ ze szkolenia

Pełna fotorelacja z każdego dnia szkolenia dostępna jest na FB: DZIEŃ 1 | DZIEŃ 2 | DZIEŃ 3

PL