Witaj na stronie internetowej Instytutu Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych Politechniki Poznańskiej
18.12.2024 Wizyta maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie
Na zaproszenie prof. A. Stachowiaka, pracownika IMRiPS, w dniu 18 grudnia 2024 Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej odwiedzili maturzyści z klasy o profilu matematyczno-geograficznym z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie. Wizyta rozpoczęła się w Sali Rady Wydziału od spotkania z prodziekanem prof. Ł. Rymaniakiem, który przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału. Następnie licealiści zwiedzili Stację Kontroli Pojazdów, Laboratorium Badania Pojazdów Chłodniczych, Laboratorium Badań Nieniszczących, Laboratorium Podstaw Chłodnictwa oraz Laboratorium Zakładu Napędów z symulatorem jazdy samochodem. W każdym laboratorium uczniowie liceum mogli poznać ciekawe zagadnienia badawcze rozwijane w ramach prowadzonych przez Wydział kierunków studiów. Mieli również okazję spróbować swoich sił w realizacji wybranych ćwiczeń laboratoryjnych. Wizytę zakończył poczęstunek chlebem upieczonym w Laboratorium Przemysłu Spożywczego Instytutu Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych.
15.11.2024 Wyjazdowe zajęcia dydaktyczne w firmie CARRIER TRANSICOLD Polska
W dn. 15.11.2024 r. studenci I stopnia 7 semestru specjalności Pojazdy Specjalizowane odbyli zajęcia z przedmiotów „Komputerowe wspomaganie projektowania pojazdów specjalizowanych” oraz „Automatyka, diagnostyka i naprawa pojazdów specjalizowanych ”, w Regionalnym Centrum Szkoleniowym firmy CARRIER TRANSICOLD Polska w miejscowości Błonie k/Warszawy. Zajęcia zostały zorganizowane przez dr. inż. hab. Przemysława Tyczewskiego.
W trakcie zajęć studenci zapoznali się z ofertą jednego z największych producentów samochodowych agregatów chłodniczych na świecie. Wskazano kierunki rozwoju agregatów chłodniczych związane z zastępowaniem napędów spalinowych napędami elektrycznymi. Przedstawiono działania zmierzające do ograniczenia ilości czynnika chłodniczego wewnątrz agregatu, np. poprzez stosowanie skraplaczy mikrokanałowych, hermetycznych sprężarek spiralnych. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem bogatej bazy dydaktycznej, w postaci małych agregatów na pojazdy dostawcze, w których sprężarki mogą być napędzane przez silnik pojazdu lub silnik elektryczny zasilany z sieci zewnętrznej podczas postoju.
W takcie kolejnych zajęć, wykorzystano oryginalną naczepę dydaktyczną, w której wewnątrz są zamontowane trzy agregaty do samochodów ciężarowych, osiem parowników, które odzwierciedlają pracę w układzie multitemperaturowym oraz trzy agregaty naczepowe zamontowane na zewnątrz naczepy. W naczepie przedstawiono średnie agregaty na pojazdy ciężarowe oraz duże agregaty naczepowe.
8.11.2024 Wykład dla Studentów "Pojazdów Specjalizowanych"
W dn. 8 listopada 2024 studenci specjalności Pojazdy Specjalizowaneuczestniczyli w wykładach dotyczących wybranych zagadnień związanych z konstruowaniem i wytwarzaniem nadwozi specjalizowanych. Wykłady przeprowadził mgr inż. Paweł Ruciński, absolwent Politechniki Poznańskiej, uznany specjalista w zakresie projektowania nadwozi izotermicznych i chłodniczych. Wykładowca podzielił się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie konstruowania i homologacji pojazdów z nadwoziami specjalizowanymi. Szczególną uwagę studentów zwróciła prezentacja dotycząca oryginalnych i ciekawych projektów autorstwa mgr inż. Pawła Rucińskiego m.in. nadwozie do działalności wystawowo-handlowej, dwupoziomowe nadwozie do transportu samochodów. Zajęcia odbywały się w laboratorium Zakładu Transportu Specjalizowanego, w którym po zakończeniu wykładów studenci mogli porozmawiać z prelegentem w otoczeniu rzeczywistych nadwozi chłodniczych.
23.04.2024 Studenci "Pojazdów specjalizowanych" z wizytą dydaktyczną w firmie Wielton
W dn. 18.04.2024 Studenci VI semestru Mechaniki i Budowy Pojazdów o profilu dyplomowania "Pojazdy specjalizowane" odbyli wyjazdowe zajęcia dydaktyczne w firmie Wielton wchodzącej w skład międzynarodowej Grupy Wielton.
Plan zrealizowanych zajęć obejmował część wykładową i praktyczną. W części wykładowej zapoznano się z informacjami o Grupie Wielton, w szczególności historią rozwoju Grupy, jej ekspansji na rynki zagraniczne, możliwości rozwoju kariery zawodowej - począwszy od staży dla uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni, poprzez możliwość realizacji praktyk zawodowych, jak również podjęcia pracy zawodowej w strukturach firmy. Kolejne zajęcia wykładowe poświęcone były projektowaniu środków transportu do przewożenia materiałów sypkich w rolnictwie, budownictwie i w transporcie drogowym. Podczas zajęć praktycznych studentom zaprezentowano proces powstawiania naczep do przewozu produktów sypkich począwszy od magazynu blach, poprzez wycinanie elementów konstrukcji, gięcie, spawanie, zabezpieczenie antykorozyjne, nakładanie powłok lakierniczych i montaż.
5.01.2023r. #ZAWSZERAZEM
Nasza Koleżanka, Natalia Idaszewska potrzebuje pomocy, nie bądźmy obojętni… Walka z nieoperacyjnym, złośliwym rakiem piersi HER2+ z przerzutami do węzłów chłonnych i wątroby rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Chemioterapia, leczenie immunologiczne i hormonalne, radioterapia – nie przyniosły oczekiwanego efektu. Jedyną szansą dla Natalii jest nowy, nierefundowany lek. Jedno podanie to koszt 34 tysięcy złotych, zatem kwota rocznego leczenia to kilkaset tysięcy…
Wesprzeć zbiórkę można na portalu „siepomaga.pl”: https://www.siepomaga.pl/natalia-idaszewska
19.01.2022 r. Oferta stypednium naukowego
W związku z realizacją w IMRiPS projektu OPUS (NCN) „IoNanoFluids - hybrydy ciecz jonowa-nanowęgiel jako superlubrykanty w metalowo-polimerowych węzłach tarcia” ogłoszony został konkurs na dwa stypendnia naukowe.