ZAKŁAD POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Korzenie Zakładu Pojazdów Samochodowych sięgają początku lat pięćdziesiątych, kiedy to w 1953 roku utworzono Katedrę Samochodów i Ciągników, pod kierunkiem ówczesnego dziekana, prof. Jana Czarneckiego, a dwa lata później, równolegle – Katedrę Eksploatacji Samochodów i Ciągników, kierowaną przez prof. Bolesława Wojciechowicza (późniejszego Rektora). Po okresie zmian struktury organizacyjnej Wydziału, w roku 1984 powstał Zakład Eksploatacji Maszyn i Pojazdów Samochodowych, którego kierownikami byli kolejno: prof. Bolesław Wojciechowicz, doc. Lech Gasiński i prof. Wojciech Osmólski. W kolejnych latach zmieniono nazwę na Zakład Pojazdów Samochodowych i Transportu Drogowego (kierownikami byli: prof. Marian Jósko i dr hab. Grzegorz Ślaski), a następnie skrócono nazwę do aktualnej formy: Zakład Pojazdów Samochodowych.

Zakres zagadnień naukowo-badawczych i dydaktycznych, którymi zajmowali się pracownicy Zakładu obejmował wszystkie fazy istnienia pojazdu samochodowego, od projektowania, przez wytwarzanie do eksploatacji (a także recyklingu). Przykładem osiągnięć projektowych może być opracowanie i wdrożenie do produkcji projektu autobusu miejskiego z napędem hybrydowym, przygotowane wspólnie przez firmę Solaris Bus & Coach SA i zespół badawczy pod kierownictwem prof. Osmólskiego. W obszarze wytwarzania Zespół prof. Małdzińskiego, we współpracy z firmą Seco Warwick, opracował model kinetyki wzrostu warstw azotowanych na stalach i wdrożył (m.in. w przemyśle motoryzacyjnym) ekologiczną technologię azotowania regulowanego „ZeroFlow”. Zespół prof. Jósko, we współpracy z Volkswagen Poznań, wdrożył nieniszczącą metodę oceny połączeń klejonych karoserii samochodu Caddy. Z kolei Zespół prof. Waligóry rozwijał zastosowanie technik laserowych. W zakresie eksploatacji pracownicy Zakładu opracowywali i wdrażali oryginalne metody zarządzania flotą pojazdów, diagnostyki pojazdów, technologii napraw, a także prowadzili badania trwałości i niezawodności elementów pojazdów.

Pracownicy Zakładu Pojazdów Samochodowych prowadzą zajęcia na wszystkich kierunkach studiów realizowanych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu, natomiast w szczególności uczą przedmiotów w ramach studiów z zakresu "Pojazdów samochodowych" (kiedyś specjalność "Samochody i ciągniki"), "Transportu drogowego" i nowej oferty dydaktycznej dotyczącej "Pojazdów autonomicznych".