Kontakty i współpraca pracowników Politechniki Poznańskiej, a konkretnie ówczesnego Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu (obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu) z Uniwersytetem w Mariborze trwają już od prawie dwudziestu lat, a ich początki związane były z udziałem w konferencjach z serii PODIM „Conference on Entrepreneuship and Innovation”. W kolejnych latach kontakty te ukierunkowane zostały na współpracę z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej. Po pierwszych wizytach związanych z realizacją przez ówczesnego prodziekana WMRiT prof. Zbigniewa Kłosa programu ERASMUS, a następnie ERASMUS+, zrodził się w kontaktach z prof. Zoranem Renem, ówczesnym prodziekanem Wydziału Mechanicznego, pomysł wspólnego przedsięwzięcia dla doktorantów. Mając na uwadze zainteresowanie obu profesorów w podnoszeniu poziomu studiów doktoranckich i zwiększaniu potencjału doktorantów, postanowiono organizować naprzemienne konferencje dla doktorantów z obu wydziałów.
Pierwsza z konferencji pn. „Joint PhD Students Conference Poznań – Maribor POZ-MAR” odbyła się w Poznaniu w dniach 2-4.07.2015. Uczestniczyło w niej prawie 30 doktorantów, którzy prezentowali wyniki swoich badań związanych z pracami doktorskimi. Językiem konferencyjnym był i jest nadal język angielski. Komitet organizacyjny pod kierownictwem mgr Marty Galant przygotował także interesujący program pozamerytoryczny, pozwalający gościom ze Słowenii bliżej poznać stolicę Wielkopolski i jej okolice, a także nawiązać przyjaźnie. Konferencja ta została zorganizowana pod merytorycznym przewodnictwem ówczesnego kierownika Studiów Doktoranckich na Wydziale MRiT – prof. Zbigniewa Kłosa, przy współudziale prof. Zorana Rena.
Kolejna – druga – konferencja odbyła się w dniach 30.06-2.07.2016, w Mariborze. Szefem komitetu organizacyjnego był mgr inż. Peter Berk z Uniwersytetu w Mariborze. W konferencji uczestniczyło po kilkunastu studentów z obu uczelni. W trakcie konferencji, podczas trzech sesji plenarnych, wygłoszone zostały 24 referaty. Ich zakres tematyczny obejmował zagadnienia z zakresu budowy i eksploatacji maszyn, techniki cieplnej, silników spalinowych, technologii przemysłu tekstylnego, inżynierii przemysłowej i logistyki transportu. Oprócz uczestnictwa w sesjach naukowych, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić laboratoria, w których pracują na co dzień gospodarze konferencji, co sprzyjało wymianie doświadczeń i stało się tradycyjnym elementem kolejnych konferencji. Poza częścią naukową uczestnikom przybliżono charakter regionu oraz przygotowano dodatkowy program, w tym zwiedzanie miasta Maribor oraz udział w degustacji wina, pochodzącego z uczelnianej winnicy. Ta konferencja została zorganizowana pod kierownictwem prof. Z. Rena oraz kierownika Studiów Doktoranckich na Wydziale MRiT – prof. Z. Kłosa, którzy prowadzili sesje plenarne.
W przypadku pierwszej, jak i drugiej oraz kolejnych konferencji, referenci mieli możliwość poddania tekstów swoich referatów ocenie recenzenckiej i opublikowania ich w wydziałowym periodyku WMRiT Politechniki Poznańskiej, pn. „Journal of Mechanical and Transport Engineering”, z czego wielu z nich skorzystało.
Kolejne konferencje POZ-MAR odbywały się, zgodnie z tradycją, naprzemiennie: trzecia w 2017 roku w Poznaniu w dniach 22-23.06 i czwarta w 2018 roku w Mariborze w okresie 25-26.04. Były one okazją do następnych spotkań młodych naukowców z Poznania i Mariboru, prezentacji osiągnięć, dyskusji naukowej i poznawania warsztatu naukowego obu stron, a także poznawania miast – gospodarzy kolejnych konferencji. W dniach 25-26.04.2019, mieliśmy okazję po raz trzeci gościć w Poznaniu doktorantów z Mariboru, w murach Politechniki Poznańskiej, w ramach piątej konferencji POZ-MAR. Blisko trzydziestu uczestników konferencji wysłuchało podczas niej 21 prezentacji. Należy nadmienić, że w tym czasie działaniami organizacyjnymi kierowali szefowie komitetów organizacyjnych: ze strony polskiej mgr inż. Remigiusz Jasiński, a ze strony słoweńskiej mgr inż. Nejc Novak, którzy w kolejnych latach stali się także głównymi organizatorami.
W następnych dwóch latach, 2020 i 2021, z powodu pandemii COVID-18, nastąpiła przerwa w odbywaniu się konferencji POZ-MAR. Kolejna, szósta konferencja odbyła w Mariborze w dniach 25.04-26.04.2022, w zbliżonym co do zakresu i liczby uczestników, zakresie. Siódma konferencja, tym razem w Polsce (11-12.05.2023) miała nieco szerszy wymiar, a mianowicie odbyła się zarówno w Poznaniu, w kampusie Piotrowo, jak i w kampusie Kąkolewo, co wynikało z rozszerzenia zakresu konferencji na zagadnienia związane z problematyką lotniczą. Ponadto poszerzono krąg aktywnych uczestników o młodych stażem doktorów i magistrantów. Stało się to praktyką przyjętą także na kolejnej ósmej konferencji w Mariborze (25-26.04.2024), gdzie uczestniczyło 25 studentów, w tym wielu studentów z PP, aktywnie pracujących w Kole Naukowym ‘PUT Powertrain’.
Ostatnia, dziewiąta konferencja, w Poznaniu (24-25.04.2025), stała się, po raz kolejny, bardzo dobrą okazją do przedstawienia wyników badań naukowych przez młodych naukowców. Było sumarycznie 25 prezentacji, z zakresu inżynierii mechanicznej, energetyki, inżynierii produkcji, lotnictwa i inżynierii transportu, silników spalinowych i logistyki transportu, w wykonaniu zarówno doktorów, doktorantów, jak i studentów II stopnia (tu wyróżniły się 3 prezentacje magistrantów, studentów specjalności „Product Engineering”). Ponadto przedstawiono działalność KN “Bezpieczeństwo i zarządzanie lotnictwem”, polegającą m.in. na prowadzeniu warsztatów z ekspertami zarządzania lotniskiem, kontrolerami ruchu, a także pilotami. Szczególnie atrakcyjnie zaprezentowało się Międzywydziałowe KN “PUT Renovation”, stanowiące kontynuację KN Mechaników PP. Obecnie zespół tego KN koncentruje się na kompleksowej renowacji Volkswagena Karmann-Ghia Typ 14 z 1963 roku. Ważnym aspektem prowadzonych prac jest tu nie tylko dążenie do perfekcji w każdym szczególe, ale również prowadzenie badań naukowych i stosowanie innowacyjnych technologii takich, jak renowacja karoserii z wykorzystaniem inżynierii odwrotnej oraz badania nad optymalizacją wytrzymałości wyeksploatowanych komponentów. Interesujące było wystąpienia omawiające działalność klubu naukowego “PUT Jet Riders” oraz wizyty w symulatorach i w laboratoriach (m.in. także na Wydziale Technologii Chemicznej).
Kolejna, dziesiąta, konferencja planowana jest na końcowe dni kwietnia 2026 (23-24.04), tym razem w Mariborze.
Na koniec kilka słów o partnerskim mieście – Mariborze. Położone malowniczo nad rzeką Drawą, w północno-wschodniej części kraju, jest drugim co do wielkości miastem Słowenii. Uniwersytet w Mariborze ma korzenie sięgające 1859 roku. Aktualnie studiuje na nim, na 17 wydziałach, około 14 000 studentów.
Opracował zespól: Zbigniew Kłos, Remigiusz Jasiński, Katarzyna Pietrzak, Jakub Niklas