Data dodania

Obszary badań - Instytut Transportu

W Instytucie Transportu obszarami badań są:

1)    Systemy transportowe i logistyczne

2)    Transport szynowy

3)    Projektowanie uniwersalne i środki mobilności

 

Doświadczenie pracowników IT wy­korzystywane jest przy budowie i reorganizacji systemów maga­zyno­wania i dystry­bucji towa­rów. Kompetencje zespołu pracowników IT  obejmują mi.n. planowanie rozwiązań dla transportu zbiorowe­go. Instytut uczestniczy w realizacji przed­sięwzięć mających na celu wypraco­wanie docelowych rozwiązań trans­portowych i logistycznych, zgodnych ze specyfikacją klienta i założeniami projektowymi.

W zakresie transportu szynowego Instytut Transportu opracowuje dedykowane metody i narzędzia detekcji stanów awaryjnych, lokalizacji niesprawności, klasyfikacji stanu technicznego oraz predykcji stanów przyszłych na podstawie sygnałów wibroakustycznych. Prowadzimy badania z zakresu oceny stanu technicznego infrastruktury szynowej, w oparciu o ocenę wizualną, pomiary położenia geometrycznego toru, pomiary profili kluczowych elementów infrastruktury szynowej. Opracowany przez naukowców z Zakładu Pojazdów Szynowych system monitorowania stanu technicznego pojazdu i toru opiera się na rozproszonej sieci czujników zainstalowanych w pojeździe, Wiedza oraz bogate doświadczenie badawcze Zakładu Pojazdów Szynowych umożliwiają przeprowadzenie badań, mającymi na celu  ocenę bezpieczeństwa jazdy oraz spokojności biegu pojazdów szynowych. Instytut oferuje konstruowanie zarówno całych pojazdów szynowych, jak i ich podzespołów.

W zakresie projektowania uniwersalnego i środków mobilności pracownicy IT specjalizują się w projektowaniu środków poprawiających mobilność i dostępność otoczenia seniorów i osób niepełnosprawnych. Oprócz tego obszar realizowanych prac obejmuje rozwiązania techniczne w inżynierii rehabilitacyjnej i medycynie, techniczną poprawę dostępności mieszkania, w tym przede wszystkim kuchni i łazienki dla uniwersalnego użytkownika. Wykonywane są badania z wykorzystaniem innowacyjnych stanowisk do pomiaru cech antropometryczno-biomechanicznych, akwizycji i przetwarzanie danych o ruchu ciała człowieka dla systemów CAD, analizy systemu mięśniowo-szkieletowego w biomechanicznych systemach CAD 3D oraz efektywności procesów rehabilitacji.

PL