Udział przedstawicieli Wydziału Inzynierii Lądowej i Transportu w posiedzeniu Komitetu ds. Technologii wodorowych PSPA (Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych)
W dniu 6.03.2024 w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w Warszawie przedstawiony został potencjał naukowy Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu oraz Wydziału Technologii Chemicznej w zakresie wdrażania wodoru do zastosowań motoryzacyjnych w ramach XV posiedzenia Komitetu ds. Technologii Wodorowych.
Udział w obradach wzięli: prof. dr hab. inż. Ireneusz Pielecha (WILiT), dr hab. inż. Łukasz Rymaniak, prof. PP (WILiT) oraz dr inż. Beata Kurc (WTCH). Na posiedzeniu przedstawiono kilka referatów, m.in.:
- Wizja rozwoju gospodarki wodorowej w perspektywie środków z Krajowego Planu Odbudowy – Hynfra
- Wizja rozwoju zielonego wodoru w kontekście aktywowanych projektów – Polenergia
- Autobus z napędem wodorowym oraz perspektywy rozwoju firmy na rynku – ARP e-Vehicles
- Problematyka badawcza w zakresie wykorzystania wodoru do zasilania pojazdów – Politechnika Poznańska
Prezentacja Politechniki Poznańskiej została bardzo dobrze przyjęta, jako rozszerzająca spojrzenie badawcze na tematykę wodorową, widzianą głównie przez pryzmat pozyskiwania środków na produkcję zielonego wodoru. Prof. Ireneusz Pielecha omówiŁ prace związane ze spalaniem wodoru w silnikach, wykorzystania go w ogniwach paliwowych stosowanych w układach napędowych, a także możliwości realizacji badań symulacyjnych.
Prodziekan prof. Ł. Rymaniak wskazał na duże możliwości współpracy przemysłu i organów samorządowych z ośrodkami badawczymi, zapraszając jednocześnie do odwiedzenia Politechniki Poznańskiej i zapoznania się z jej potencjałem badawczym. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem i jest dobrym prognostykiem na dalszą współpracę między jednostkami. Ponadto przedyskutowane zostały aktualne problemy związane z elektromobilnością i kierunki działań gospodarczych, w tym cele KPO.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu branż energetycznych i motoryzacyjnych, m.in.: Polenergia, ARP E-vehicles, TÜV, Hyundai czy HYNFRA.