WSPÓŁPRACA

Od roku akademickiego 2020/2021 prowadzimy serię wykładów otwartych pod nazwą “Lotnictwo na PP – zawsze w dobrym kierunku”, na które zapraszamy ekspertów pracujących na co dzień w branży lotniczej. W ramach cyklu “Lotnictwo na PP – zawsze w dobrym kierunku” odbyły się już dwa wykłady otwarte:

  1. Wykład z Prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) – Panem Januszem Janiszewskim

  2. Wykład ze specjalistami z Polskiej Agencji Kosmicznej

Wykład z Prezesem PAŻP jest ciągle dostępny na kanale YouTube Politechniki Poznańskiej pod tym adresem.

Z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej współpracujemy na co dzień, realizując studia II stopnia o profilu praktycznym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym adresem

Pracownicy Zakładu Lotnictwa od 2014 roku prowadzą szeroką aktywność w zakresie organizacji międzynarodowych konferencji. Efektem prac jest cykliczna konferencja POZ-MAR, realizowana we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Mariborze. Wspólne, coroczne spotkania to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń naukowych, ale również możliwość nawiązywania współpracy. Efektem jest podpisana umowa między Politechniką Poznańską a Uniwersytetem w Mariborze w zakresie wymiany kadry naukowo-dydaktycznej oraz studenckiej. W roku 2020 dzięki wspomnianej współpracy studenci Lotnictwa i Kosmonautyki mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów z zakresu nowoczesnych materiałów na konstrukcje lotnicze.

Podejmujemy działania wspierające rozwój wiedzy w zakresie transportu lotniczego w Polsce. W 2023 roku na Politechnice Poznańskiej odbyło się 𝗩𝗜𝗜𝗜 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗚𝗿𝘂𝗽𝘆 𝗥𝗼𝗯𝗼𝗰𝘇𝗲𝗷 𝗱𝘀𝗜𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗦𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺𝗼́𝘄 𝗭𝗮𝗿𝘇𝗮̨𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗕𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻́𝘀𝘁𝘄𝗲𝗺 (𝗦𝗠𝗦) organizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Pierwszy dzień spotkania transmitowany był online na kanale ULC na YouTube.

Podczas spotkania w Politechnika Poznańska, Wiceprezes Urząd Lotnictwa Cywilnego Andrzej Kotwica oraz prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas dnia drugiego 𝗩𝗜𝗜𝗜 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗚𝗿𝘂𝗽𝘆 𝗥𝗼𝗯𝗼𝗰𝘇𝗲𝗷 𝗱𝘀𝗜𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗦𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺𝗼́𝘄 𝗭𝗮𝗿𝘇𝗮̨𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗕𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻́𝘀𝘁𝘄𝗲𝗺 (𝗦𝗠𝗦) odbyły się warsztaty prowadzone równolegle w kilku grupach (podział na obszary lotnictwa) w zakresie tworzenia i bieżącej aktualizacji rejestru zagrożeń, analizy ryzyka, zgłaszania zdarzeń lotniczych i stosowania Narzędzia Oceny Systemu Zarządzania EASA.

 

Stale promujemy również rozwój Lotnictwa w Polsce na różnych wydarzeniach oraz konferencjach. Jednym z takich wydarzeń była 12 Noc w Instytucie Lotnictwa.

Jest to wydarzenie, które ma na celu popularyzacje sektora lotniczego oraz kosmicznego w Polsce. Na miejscu można było spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców oraz studentów.

Było nam niezmiernie miło móc uczestniczyć w Nocy w Instytucie Lotnictwa i przyczynić się do popularyzacji sektora lotniczego.

Zakład Lotnictwanoc lotnictwa