JUBILEUSZE

Profesor Andrzej Garstecki | Docent Franciszek Jarzyński | Profesor Józef Jasiczak

Jubileusz 70-lecia urodzin Pana Profesora Andrzeja Garsteckiego

Pracownika Politechniki Poznańskiej

Z-cy dyrektora Instytutu Konstrukcji Budowlanych

W dniu 6.10.2006 roku w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej przy ulicy Piotrowo 2, obyło się uroczyste, otwarte posiedzenie Rady Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska poświęcone jubileuszowi 70-lecia urodzin prof. Andrzeja Garsteckiego.

W imieniu Władz Uczelni okolicznościowe przemówienia wraz z gratulacjami wygłosili Dziekan, prof. Józef Jasiczak, Dyrektor Instytutu Konstrukcji Budowlanych prof. Jerzy Rakowski oraz Prorektor prof. Tomasz Łodygowski reprezentujący Rektora. Mówcy nakreślili sylwetkę Andrzeja Garsteckiego jako sprawdzonego przyjaciela, i oddanego Uczelni i studentom pracownika naukowego i pedagoga. Podkreślili zasługi Jubilata dla Uczelni.

Z okazji jubileuszu prof. Andrzeja Garsteckiego nadeszło wiele listów gratulacyjnych. Przesłali je wybitni i znani naukowcy ze świata (Niemcy, Austria, Belgia, Dania, Włochy, Węgry, USA) oraz z Polski. Wśród nich byli naukowcy zajmujący wysokie stanowiska w organizacji nauki np. Prof. H. Mang z Technische Universität Wien, Prezes Austriackiej Akademii Nauk. Przesłano też listy gratulacyjne od instytucji i towarzystw naukowych w kraju i zagranicą, m.in. od: Faculté Polytechnique de Mons (wraz z przyznanym Jubilatowi medalem tej uczelni), Prezydium Wydz. IV Nauk Technicznych PAN, Zarządu Komitetu Inż. Ląd. i Wodnej PAN, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Komitetu Nauki PZITB; dziekanów kilku wydziałów budownictwa politechnik krajowych i innych wydziałów Politechniki Poznańskiej, Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Wiele wybitnych naukowców z krajowych wyższych uczelni technicznych i z PAN zaszczyciło Jubilata swą obecnością i wyrażonymi słowami uznania.

Wreszcie udzielono głosu Jubilatowi. Prof. Andrzej Garstecki podziękował władzom Uczelni za trud zorganizowania uroczystości i podziękował wszystkim obecnym za udział, a szczególnie serdecznie podziękował osobom, które podjęły trud podróży z odległych miast.

Krótką refleksją objął dawne lata życia. Wiele zawdzięcza rodzinie w której dorastał i przyjaciołom, których miał szczęście spotykać w całym swym życiu. Podkreślił, że tzw. osiągnięcia były wynikiem zbiorowej działalności. Zilustrował to faktami współpracy naukowej z pracownikami Instytutu Konstrukcji Budowlanych i z naukowcami innych znakomitych ośrodków naukowych. Podkreślił stworzony przez lata wyśmienity klimat współpracy panujący na polu naukowym mechaniki konstrukcji w Polsce i na świecie, gdzie w atmosferze przyjaźni i życzliwości wzajemnie stawia się wymagania, słowa krytyki kierowane są na problem a nie na osobę i służą pomocą w rozwiązaniu problemu a nie rywalizacji.

Oficjalną część spotkania jubileuszowego zamknął Dziekan WBL. W części nieoficjalnej podano kawę i składano dalsze gratulacje.

Sylwetka Jubilata

Andrzej Garstecki ukończył Liceum nr 6 im. Paderewskiego w Poznaniu (1953r.). Studiował na Politechnice Poznańskiej, gdzie w 1958r zdobył tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego. Następnie przez 3,5 roku pracował jako inżynier budowy. W 1961 zdobył uprawnienia budowlane. Od 1.12.1961 do dziś pracuje na Politechnice Poznańskiej. Tu przeszedł kolejne stopnie awansu naukowego i zawodowego: doktorat (1973), habilitacja (1986), profesor uczelniany (1991), tytuł profesora (nadany przez Prezydenta R.P. w 1996). Wielu pokoleniom inżynierów budownictwa wykładał przedmioty związane z wytrzymałością materiałów i mechaniką budowli. W badaniach naukowych specjalizuje się w mechanice konstrukcji, a w szczególności w problemach stateczności konstrukcji, optymalnego projektowania, optymalnego wzmacniania konstrukcji i identyfikacji konstrukcji. Jego badania łączą aspekty naukowe z inżynierskimi.

Przez cały czas był czynnym inżynierem. Na tej podstawie w 1976r. został rzeczoznawcą Zarządu Gł. PZITB, a w roku 1993r. rzeczoznawcą budowlanym z listy wojewody poznańskiego.

W Politechnice Poznańskiej pełni funkcje Zastępcy Dyrektora Instytutu Konstrukcji Budowlanych i Kierownika Zakładu Wytrzymałości Materiałów.

Prof. A. Garstecki jest członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych. Obecnie jest v-przewodniczącym Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i v-przewodniczącym Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów tegoż Komitetu. Był członkiem komitetów naukowych wielu konferencji krajowych i międzynarodowych. Aktywność na tych polach znalazła odbicie w listach gratulacyjnych z zagranicy i z kraju.

Prof. A. Garstecki otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi (Prezydent Polski 1972), Odznaka Honorowa Miasta Poznania (1981), Odznaka Honorowa "Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego" (1988), odznaki PZITB (srebrna 1965 i złota 1976).

Jubileusz 100-lecia urodzin Pana Docenta Franciszka Jarzyńskiego

Doc. dr inż. Franciszek Jarzyński urodził się 4 listopada 1916 r. w Siemianowie w woj. poznańskim w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Siemianowie uczył się w Szkole Przemyslowo - Handlowej w Gnieźnie, którą ukończył w 1934 roku. W latach 1935-1936 odbył zasadniczą służbę wojskową w 17 pułku artylerii w Gnieżnie a następnie wyjechał do Gdyni, do pracy w charakterze handlowca w firmie Poleska. Po wybuchu II wojny światowej nastąpił pobór do wojska , do pułku artylerii w Toruniu, potem brał udział w obronie Warszawy i walkach nas froncie modlińskim, a po klęsce trafił do obozu jenieckiego w Iławie i w październiku 1939 nastąpił powrót do Gniezna. Po powrocie do Gniezna zatrudniony był początkowo w firmie budowlanej Miller a następnie jako robotnik przymusowy wysłany został do pracy w kopalni węgla kamiennego w okręgu Karwina- Trzyniec ( Zaolzie). Wypadek w kopalni zmusił go do powrotu do Gniezna i ponownego zatrudnienia w firmie budowlanej.

Po wyzwoleniu , w lutym 1945 , skierowany został ( jak sam pisze w życiorysie) do służby na kolei początkowo w Gnieźnie a potem w Okręgowej Dyrekcji Kolei w Szczecinie ( ze względu na umiejętności radiotelegrafisty uzyskane w wojsku ). Pracując w Szczecinie został słuchaczem Państwowego liceum technicznego , które ukończył w listopadzie 1947 otrzymując maturę i dyplom technika budowlanego.

Studia wyższe pierwszego stopnia odbył w latach 1948-1951 na Wydziale Inżynierii Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, w zakresie konstrukcji mostowych. Posiadając stopień inżyniera budowlanego rozpoczął pracę zawodową w Biurze Projektów Przemysłu Papierniczego w Łodzi, na stanowisku samodzielnego projektanta w komórce projektowej przy Fabryce Celulozy i Papieru w Skolwinie k. Szczecina. W latach 1953-1954 pracował w oddziale tegoż biura w Poznaniu, jako projektant, st. projektant i kierownik zespołu. W latach 1954-1957 odbył studia wyższe drugiego stopnia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, w zakresie konstrukcji inżynierskich. Od 1953-1961 był pracownikiem Poznańskiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego w Poznaniu, pełniąc funkcję weryfikatora projektów budowlanych.

W Politechnice Poznańskiej doc. F. Jarzyński jest zatrudniony od 1.03.1954 r. Był kolejno asystentem, st. asystentem i adiunktem. Z dniem 1.03.1973r. został powołany na stanowisko docenta w Instytucie Technologii i Konstrukcji Budowlanych. Od 1968 r. prowadził również wykłady i ćwiczenia w punkcie konsultacyjnym Politechniki Poznańskiej w Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy, a od 1.10.1975 do 30.09.1982 r. po przemianowaniu tej uczelni na Akademię Techniczno-Rolniczą, pracował na stanowisku docenta w wymiarze 1 etatu.

W roku 1987 przeszedł na zasłużoną emeryturę ale nie zerwał kontaktów z Instytutem prowadząc jeszcze przez wiele lat zajęcia z zakresu mechaniki budowli i aktywnie uczestnicząc w okolicznościowych konferencjach i spotkaniach towarzyskich.

Zainteresowania naukowe doc. Franciszka Jarzyńskiego koncentrowały się na zagadnieniach dynamiki budowli związanych z dynamiką dźwigarów powierzchniowych i układów cięgnowo-prętowych.

Pracę naukową zapoczątkował pracą magisterską na temat "Zagadnienia funkcji naprężeń Neubera w przestrzennym stanie napięcia" (1957) napisaną pod kierunkiem prof. dr T. Kozłowskiego. Praca dotyczyła badania odkształceń ciała trójwymiarowego za pomocą funkcji złożonej z trzech funkcji harmonicznych. Następnym tematem zainteresowań była próba transformacji wzorów Hertza do obliczania naprężeń stykowych w przegubach żelbetowych. Rezultatem wnikliwych badań teoretycznych nad zachowaniem się płyt fundamentowych spoczywających na usuwającym się podłożu gruntowym była rozprawa doktorska pt. "Odkształcenia płyt punktowo podpartych spowodowane usuwaniem się podpór na skutek podziemnej eksploatacji"( 1964). Promotorem pracy był prof. dr Z. Kączkowski z Politechniki Warszawskiej, a recenzentami byli: prof. dr J. Mutermilch z Politechniki Warszawskiej i prof. dr M. Sokołowski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie. Po uzyskaniu stopnia doktora podjął badania związane z dynamiką układów sprężających. Zainteresowania doc. Franciszka Jarzyńskiego koncentrowały się wówczas głównie na analizie drgań dźwigarów powierzchniowych, a w szczególności płyt i powłok izotropowych. Ostatecznie przedmiotem dociekań były drgania nieustalone płyt sprężystych pod wpływem obciążeń ruchomych. Do rozwiązania postawionego zagadnienia zastosowano metodę klasyczna oraz metodę nakładania ugięć opracowaną przez prof. Z. Kączkowskiego do belek podanych obciążeniom ruchomym. Metoda ta została uogólniona na układy dwuwymiarowe stąd jej nazwa metody superpozycji powierzchni falowych. Metodę superpozycji powierzchni falowych cechuje przejrzystość opisu matematycznego oraz jasna interpretacja fizyczna badanego zjawiska drgań. Jej wyższość w porównaniu z metodami klasycznymi polega na tym, że umożliwia ona otrzymanie prostych rozwiązań, co ma istotne znaczenie przy wykonywaniu obliczeń za pomocą ETO. Wyniki badań były publikowane w materiałach specjalistycznych konferencji krajowych. Tej problematyce jest również poświęcona rozprawa pt. "Drgania nieustalone płyt sprężystych pod wpływem siły ruchomej " (WPP 1973) , zawierająca pełną teorię i analizę numeryczną rozważanego problemu.

Drugą dziedziną równolegle uprawianą jest analiza dynamiczna układów cięgnowo- prętowych mającą zastosowanie m.in. w budownictwie mostowym. Z dziedziny drgań i stateczności aerodynamicznej mostów wiszących obywatel wietnamski, mgr inż. Nguyen van Tińh napisał, pod kierunkiem doc. F.Jarzyńskiego pracę doktorską , ukończoną w 1976 roku.

Dnia 25.01.2016 roku spotkałem się z doc. dr inż. Franciszkiem Jarzyńskim w Instytucie Konstrukcji Budowlanych w celu przeprowadzenia swoistego wywiadu ze Stulatkiem , prawie w przededniu Jego urodzin ( 4 listopad 2016). Odżyły wspomnienia i fakty nie ujawniane dotąd w oficjalnych dokumentach , jak na przykład znajomość posługiwania się alfabetem Morse'a , która przyczyniła się do zatrudnienia na kolei po drugiej wojnie światowej w charakterze telegrafisty, praca w kopalni na Zaolziu w 1943 roku w charakterze specjalisty od transportu kolejowego , czy ciężki wypadek uszkodzenia nogi i szpitalne leczenie w Gnieźnie na polecenie niemieckiego lekarza i in. Stulatek pozostaje w dobrym zdrowiu, prowadzi samochód , ale tylko w dzień, i jak najdłużej stara się przebywać na świeżym powietrzu pracując w ulubionym ogródku. Jest to dobry wyznacznik długości życia.

Dnia 15 listopada 2016 roku, tuż po 100 letnich urodzinach obchodzących w gronie najbliższej rodziny, odbyła się z inicjatywy JM Rektora Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego jubileuszowa uroczystość z udziałem byłych i obecnych pracowników Uczelni oraz zaproszonych gości . Podczas niej doc. Franciszek Jarzyński otrzymał złoty medal "Labor Omnia Vincit" - Praca wszystko zwycięża - przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z Poznania. Trudno o bardziej trafną syntezę długiego życia Pana Docenta. 200 lat Panie Profesorze.

Opracował: prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak,
były student Pana Docenta, podwładny i współpracownik, autor biografii wielu wybitnych uczonych Wydziału Budownictwa Lądowego

Jubileusz 70-lecia prof. Józefa Jasiczaka

W dniu 10 kwietnia 2018 roku w murach Politechniki Poznańskiej odbyła się uroczystość Jubileuszu 70-lecia prof. Józefa Jasiczaka.

Punktem centralnym uroczystości było wygłoszenie Laudacji przez prof. Mieczysława Kuczmę, której najistotniejsze fragmenty można by streścić poniższymi słowami.

Profesor Józef Jasiczak urodził się 10 kwietnia 1948 w Dubinie (obecnie województwo wielkopolskie, powiat rawicki, gmina Jutrosin), zatem od urodzenia jest związany z Wielkopolską i jego centralnym miastem Poznaniem. Można zatem stwierdzić, iż Jubilat jest wobec tego, w równym stopniu Wielkopolaninem i Poznanianinem.

Profesor Józef Jasiczak wszystkie szczeble edukacji ukończył w Poznaniu. To w Poznaniu uczęszczał kolejno do Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ul. Cegielskiego, liceum Nr 3 im. Marcina Kasprzaka (obecnie im. świętego Jana Kantego) oraz odbył studia wyższe na Politechnice Poznańskiej w latach 1966-1971 ukończone z III nagrodą ministra budownictwa za pracę dyplomową (promotor prof. Kalikst Grabiec).

Wraz z ukończeniem studiów w 1971 roku Jubilat rozpoczął pracę na Politechnice Poznańskiej, w której zdobył wszystkie stopnie naukowe i tytuł naukowy, kolejno: dr inż. 1980, dr hab. 1993 oraz tytuł profesorski w 2007 roku. W trakcie całego okresu pracy na Politechnice Poznańskiej Kandydat oblikował jako autor i współautor 250+ publikacji naukowych, w tym 13 podręczników akademickich. Profesor Józef Jasiczak wypromował 250+ inżynierów i magistrów oraz 7 doktorów. Kreował rozwój dyscypliny Budownictwo będąc wielokrotnie recenzentem rozpraw habilitacyjnych i wniosków o tytuł profesorski. Pełnił najważniejsze funkcje kierownicze na macierzystym Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska jako Prodziekan (1996-2002) i Dziekan (2002 - 2008) oraz Wicedyrektor (1992 - 1995) i Dyrektor Instytutu Konstrukcji Budowlanych (od 2012).

Działalność Profesora Józefa Jasiczaka to również wysoka aktywność na polu ogólnopolskim. Członek Sekcji Materiałów Budowlanych PAN, przewodniczący i organizator różnych konferencji naukowych w tym prestiżowej Konferencji Krynickiej, konferencji TISNOB. Przewodniczący Komisji Złotego Medalu Targów BUDMA, uczestnik w Krajowej Radzie Czasopism Technicznych oraz aktywny uczestnik w pracach Wielkopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Komisji Nauki PZITB. Wieloletni ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. Kandydat posiada ponadto pełne uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zakresie wykonawstwa (340/PW/93) i projektowania (341/PW/93), ponadto jest również Rzeczoznawcą Budowlanym (POZ. 165/02/R/C).

Ta znacząca aktywność organizacyjna i techniczna Profesora Józefa Jasiczaka była wielokrotnie doceniana m.in. w postaci prestiżowych wyróżnień: Złota Odznaka - Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych; Srebrna Odznaka TNOiK, Odznaka Młody Mistrz Techniki, Srebrna i Złota odznaka PZITB, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Profesor Józef Jasiczak to wybitna postać ziem Wielkopolskich, ceniona przez kilka pokoleń studentów i naukowców, którego całe życie zawodowe związane jest z krzewieniem najnowocześniejszych tendencji w szerokorozumianym budownictwie.

W dalszej części uroczystości nastąpiły wystąpienia gości. Jako pierwszy życzenia złożył JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski, wieńcząc swe przemówienie wręczeniem Jubilatowi medalu Zasłużony dla Politechniki Poznańskiej.

Następnie, w imieniu wszystkich pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska głos zabrał obecny Dziekan Wydziału prof. Tomasz Mróz, podkreślając, iż jubileusz 70-lecia to tylko kolejny krok naprzód i życzył Jubilatowi w szczególności samego zdrowia i dalszej aktywności na rzecz Alma Mater.

Na uroczystości nie zabrakło również wystąpienia doktorantów Jubilata, które w ich imieniu przedstawiła dr Marlena Kucz. Ta część uroczystości dała okazję wszystkim zgromadzonym do wspomnień mniej znanych, a widzianych oczami wychowanków Profesora.

Uroczystość Jubileuszu pozwoliła również na uwiecznienie historycznego zdjęcia sześciu kolejnych Dziekanów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Na poniższym zdjęciu stoją od lewej w kolejności: prof. Tomasz Mróz, prof. Janusz Wojtkowiak, Jubilat, prof. Halina Koczyk, prof. Edward Szczechowiak, JMR PP prof. Tomasz Łodygowski, oraz prof. Witold Wołowicki.

Wielce Szanowny Jubilacie!

Ad multos annos!

opracował: W.Sumelka