AKTUALNOŚCI

Wykład otwarty


Zaproszenie na otwarte seminarium PTMTS

Zapraszamy na otwarte seminarium Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS) oraz Instytutu Analizy Konstrukcji PP, które odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia 2024, o godz. 13.30-15.00 w sali 139 (budynek Budownictwa Lądowego PP), na którym dr hab. inż. Zdzisław Pawlak, prof. PP, przedstawi referat pt. 

Badania dynamiczne skomplikowanej, zabytkowej konstrukcji drewnianej - studium przypadku.

Szczegóły TUTAJ.


Nadanine stopnia doktora inżyniera Paulinie Stempin!

W dniu 27 marca 2024 roku Rada Dyscypliny WILiT przegłosowała jednomyślnie nadanie stopnia naukowego doktora inżyniera Paulinie Stempin. 

Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów


Seminarium prac inżynierskich

W poniedziałek 11.03.2024 odbyło się seminarium IAK, na którym odbyły się prezentacje nominowanych prac inżynierskich wykonanych przez dyplomantów pracowników IAK i IB w r.a. 2023/24, które wyróżniły się wysokim poziomem i ciekawą tematyką. W semiarium brali udział pracownicy badawczo-dydaktyczni oraz dydaktyczni. 

Swoje dyplomy inżynierskie zaprezentowali:

  • inż. Martyna Deska (promotor Przemysław Litewka)
  • inż. Magdalena Lewandowska (promotor Michał Demby)
  • inż. Karolina Sarnicka (promotor Magdalena Łasecka-Plura)
  • inż. Paweł Wójcik (promotor Zbigniew Pozorski)

Publiczna obrona mgr inż. Pauliny Stempin

W dniu 7 marca 2024 roku o godz. 11.30 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Pauliny STEMPIN na temat:

Structural models in the framework of space-Fractional Continuum Mechanics

Szczegóły TUTAJ.

Praca doktorska została bardzo dobrze przyjęta, a sama obrona rozprawy zainicjojwała ciekawą i inspirującą dyskusję naukową. 

Doktorantka Paulina Stempin z promotorem prof. dr hab. inż. Wojciechem Sumelką


Krzyż Zasługi oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej dla pracowników IAK

W dniu 29 lutego 2024 r. o godz. 11.00 w Auli Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych pracowników akademickich Politechniki Poznańskiej.

Z grona pracowników IAK nagrodzeni zostali:

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI

  • prof dr hab. inż. Wojciech Sumelka

MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

  • dr inż. Janusz Dębiński
  • dr inż. Justyna Grzymisławska
  • dr hab. inż. Michał Guminiak, prof. PP
  • dr hab. inż. Zdzisław Pawlak

Zmiana kierownictwa Międzyinstytutowego Laboratorium Konstrukcji Budowlanych

W dniu 22.01.2024 r. odbyło się wspólne spotkanie pracowników Instytutu Budownictwa (IB) oraz Instytutu Analizy Konstrukcji (IAK). Na spotkaniu Dyrekcja IB oraz IAK złożyła podziękowania ustępującej kierowniczce Międzyinstytutowego Laboratorium Konstrukcji Budowlanych (MLKB) dr inż. Justynie Grzymisławskiej za wieloletnią pracę i zaangażowanie w pełnioną funkcję oraz oficjalnie powitała nową kierowniczkę MLKB, dr hab. inż. Agnieszkę Ślosarczyk, prof. PP.

mlkb


Zapraszamy na konferencję naukową Vibrations in Physical and Technical Systems

W październiku bieżącego roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Vibrations in Physical and Technical Systems", której współorganizatorem jest Instytut Analizy Konstrukcji Politechniki Poznańskiej. Konferencja ma długoletnią tradycję począwszy od 1960 roku. Jej twórcami i pierwszymi organizatorami byli nestorzy mechaniki polskiej - profesorowie Edmund Karaskiewicz, Czesław Cempel i Jarosław Stefaniak. Zapraszamy do czynnego uczestnictwa w konferencji.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na oficjalnej stronie konferencji TUTAJ.

dr hab. inż. Michał Guminiak, prof. PP       
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego


Zarządzenie Dyrektora Instytutu Analizy Konstrukcji

Uprzejmie informujemy, że opublikowano Zarządzenie nr 1/2024 Dyrektora Instytutu Analizy Konstrukcji w sprawie opiekunów laboratoriów funkcjonujących w ramach działalności naukowo-badawczej IAK.

Zarządzenie dostępne jest TUTAJ.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

Uprzejmie informujemy, że na stronach intranetowych Uczelni opublikowano:

Zarządzenie Nr 1 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie zmiany w Zasadach podziału, wydatkowania i rozliczania subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w Politechnice Poznańskiej

Zarządzenie Nr 2 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania dodatków naukowych za wybitne osiągnięcia naukowe pracowników Politechniki Poznańskiej w 2024 r.

Dokumenty udostępniono również na stronie BIP Politechniki Poznańskiej TUTAJ.


Seminarium naukowe

Uprzejmie informujemy, że w poniedziałek 22.01.2024 o godz. 14.00 w sali 122 budynku budownictwa (A2) odbędzie się seminarium naukowe, na którym Prof. Ricardo Castedo z Department of Geological and Mining Engineering, School of Mines and Energy, Universidad Politécnica de Madrid przedstawi referat pt.

Research and Development of defense projects from a civilian security perspective

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w seminarium.

Dyrekcja IAK


Podziękowanie Centrum Doskonalenia NATO za wykład przeprowadzony przez mgr inż. Piotra NOWAKA

NATO Naval Mine Warfare Centre of Excellence złożyło Rektorowi Politechniki Poznańskiej oficjalne podziękowania dla mgra inż. Piotra NOWAKA, doktoranta z IAK, za wykład i podzielenie się praktyczną wiedzą ekspercką nt. min morskich oraz podwodnych urządzeń wybuchowych. 

Szczegóły TUTAJ.


Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

W Komunikacie Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r., opublikowano nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. 

Nowy wykaz upubliczniony jako Załącznik do Komunikatu Ministra Nauki dostępny jest TUTAJ


Dr hab. inż. Piotr Sielicki wyróżniony Medalem za Zasługi Wydziału Inżynierii Mechanicznej  WAT

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w uznaniu szczególnych zasług wniesionych w rozwój Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT wyróżnił współpracowników Wydziału Medalem za Zasługi dla Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Wśród wyróżnionych był m.in. dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP.


Spotkanie świąteczne pracowników IAK

W dn. 18.12.2023 r. odbyło się spotkanie świąteczne pracowników Instytutu Analizy Konstrukcji. Pracownicy wymienili się życzeniami oraz miło spędzili czas przy poczęstunku. 

Wykonano grupowe zdjęcia pracowników. 


Wycieczka zawodoznawcza do elektrociepłowni "Karolin"

We wtorek 14 listopada 2023 r. odbyła się atrakcyjna merytorycznie wycieczka zawodoznawcza do elektrociepłowni Karolin, gdzie obecnie międzynarodowa firma  Veolia Energia Poznań SA jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej oraz zarządza siecią ciepłowniczą.  Kontynuuje 115-letnią tradycję energetyki w Poznaniu oraz 50-letnią historię miejskiej sieci. 

Grupa projektowa nr 6 z przedmiotu „Budownictwo przemysłowe” studentów semestru 5 studiów stacjonarnych I stopnia kierunku Budownictwa miała wspaniałą okazję zapoznać się najpierw z historią produkcji energii elektrycznej w Poznaniu, a następnie zwiedziła rozległy zakład produkcyjny, który w dalszym ciągu się rozwija − budowane są tu nowe obiekty dla potrzeb produkcji energii elektrycznej według nowych technologii. 

Studenci z bliska obejrzeli m.in. najwyższy obiekt budowlany w Poznaniu: wysoki 200-metrowy komin żelbetowy.

W imieniu Grupy projektowej nr 6 i własnym wyrażam podziękowania firmie Veolia Energia Poznań SA, a w szczególności Panu przewodnikowi Adamowi Grzezierskiemu, za zapoznanie nas z historią i funkcjonowaniem elektrociepłowni.

organizator i opiekun wycieczki: dr inż. Bożena Kuczma


Szkolenie firmy Peikko Polska  Sp. z o.o. dla studentów Politechniki Poznańskiej            
Po raz kolejny firma Peikko Polska Sp. z o.o. (z siedzibą w Sopocie) gościła w murach Politechniki Poznańskiej, by przeprowadzić szkolenie z zakresu własnej działalności. Szkolenie odbyło się dn. 23.11.2023r. i dotyczyło podstawowych rozwiązań stosowanych w prefabrykacji: połączeń słupowych w oprogramowaniu Peikko Designer, systemów płaskich stropów DELTABEAM®, zasad stosowania zbrojenia na przebicie PSB i jego wymiarowanie w oprogramowaniu Peikko Designer. Warto wiedzieć, że ostatnio w  Poznaniu w nowoczesnym kompleksie biurowym Business Link Maraton przy ul. Królowej Jadwigi 43 zastosowano 500 m belek DELTABEAM®.

Przedstawione tematy stały się przedmiotem ożywionej dyskusji po wykładzie. Prowadzący instruktaż, mgr inż. Piotr Dudka z firmy PEIKKO, wyraził chęć dalszej współpracy szkoleniowej na naszej uczelni. 

W szkoleniu uczestniczyło 39 studentów studiów stacjonarnych I stopnia Budownictwa wraz z opiekunami grup: dr inż. Bożeną Kuczmą i mgr inż. Janem Białasikiem.

Firma Peikko Polska  Sp. z o.o. jest globalnym liderem na rynku stropów zespolonych, energetyki wiatrowej oraz technologii stosowania i łączenia elementów prefabrykowanych i monolitycznych. 

Notatkę sporządziła  organizatorka spotkania: dr inż. Bożena Kuczma, ZWM IAK WILiT


Politechnika Poznańska zaangażowana w praktyczne badania palenia się baterii trakcyjnych samochodów elektrycznych

W dniach 23-25 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty z zakresu dochodzeń popożarowych, organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekspertów Dochodzeń Popożarowych (PTEDP). Drugi dzień warsztatów zakończył wykład Wojciecha Szymkucia i Michała Malendowskiego z Politechniki Poznańskiej nt. zachowania się konstrukcji budynków podczas pożarów pojazdów o napędach konwencjonalnych i elektrycznych. Podczas warsztatów dla ekspertów dochodzeń popożarowych (25 listopada 2023 r.), specjaliści z Politechniki Poznańskiej brali aktywny udział w przygotowaniu i wykonywaniu praktycznego eksperymentu palenia się baterii trakcyjnych samochodu elektrycznego. Politechnikę Poznańską reprezentował mgr inż. Wojciech Szymkuć z Instytutu Analizy Konstrukcji.

Celem badaczy z Politechniki Poznańskiej było ustalenie zakresu temperatur pojawiających się na powierzchni palących się ogniw oraz jakościowe i ilościowe określenie oddziaływania termicznego. W tym celu badaną baterię wyposażone w termopary rejestrujące temperaturę oraz, w pewnej odległości, umiejscowiono stanowisko z termoelementami płytkowymi rejestrującym oddziaływanie termiczne. Całość obserwowano profesjonalną kamerą termiczną. Wyniki eksperymentu pozwoliły uczestnikom warsztatów na zdobycie doświadczenia, a badaczom na zdobycie danych do prac naukowych.             
Szczegółowa relacja z warsztatów znajduje się TUTAJ


Specjaliści z Politechniki Poznańskiej prelegentami na szkoleniu dla rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych

20 listopada 2023 dr inż. Michał Malendowski oraz mgr inż. Wojciech Szymkuć z Instytutu Analizy Konstrukcji Politechniki Poznańskiej przeprowadzili prelekcję na temat możliwości analizy obiektów zabytkowych pod kątem trwałości pożarowej ich konstrukcji. Szkolenie organizowane było przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Skierowane było dla rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych jako element ich cyklicznego szkolenia zgodnie z wymaganiami ustawy o ochronie przeciwpożarowej. 

Możliwości analizy pracy konstrukcji w pożarze, a w szczególności ich trwałości pożarowej, są od wielu lat przedmiotem działalności naukowej, dydaktycznej i komercyjnej na naszej Uczelni. Cieszymy się, że temat ten znalazł zainteresowanie w gronie specjalistów odpowiedzialnych za poprawność rozwiązań mających na celu ograniczanie ryzyka pojawienia się pożaru i jego negatywnych skutków w obiektach budowlanych.


Nagrodzono pracowników IAK za wybitne osiągnięcia dydaktyczne

Na mocy Zarządzenia Nr 3 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 27 stycznia 2023 r. (RO/I/3/2023), zgodnie z §3 ust. 6 Regulaminu przyznawania dodatków za wybitne osiągnięcia dydaktyczne pracowników Politechniki Poznańskiej nagrodzono pracowników WILliT za wyróżniające efekty dydaktyczne. W gronie nagrodzonych pracowników znajduje się wiele osób z zespołu IAK:

  • Janusz Dębiński
  • Justyna Grzymisławska
  • Michał Malendowski
  • Zbigniew Pozorski
  • Wojciech Sumelka
  • Wojciech Szymkuć

Szczegóły znajdują się TUTAJ (ogoszenie z dn. 30.11.2023 r.).


Kurs AxisVM dla studentów Budownictwa PP

W dniach 3.11.2023, 10.11.2023 oraz 17.11.2023 odbyło się darmowe szkolenie z programu do projektowania konstrukcji AxisVM dla studentów kierunków budowlanych PP. W spotkaniu uczestniczyła grupa ponad 30 studentów. Szkolenie zorganizowane przez IAK poprowadził dr hab. inż. R. Studziński.

Zakres szkolenia obejmował przede wszystkim modelowanie konstrukcji 2D i 3D, definiowanie przekrojów, obciążeń, warunków brzegowych oraz przeprowadzanie obliczeń statycznych wraz z wymiarowaniem konstrukcji stalowych oraz żelbetowych. 

grupaAxisVM


Otwarte seminarium naukowe

W dn. 27.11.2023 o godz. 13.30 w sali 139 BL budynku budownictwa (BL) odbędzie się otwarte seminarium IAK, na którym prof. dr hab. inż. Halina Egner z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej wygłosi referat pt.

Mechanotermodynamika i jej zastosowanie do opisu degradacji materiałów inżynierskich

Zapraszamy wszystkich pracowników.


Prof. Wojciech Sumelka wśród najlepszych naukowców na świecie

13.10.2023 r.

Prof. Wojciech Sumelka z Politechniki Poznańskiej znalazł się na liście najwyżej cytowanych badaczy na świecie.  Przygotowywane przez Stanford University (we współpracy z wydawnictwem Elsevier) zestawienie uwzględnia 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. 

Szczegóły są dostępne TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy!

Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

02.10.2023 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 27 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 29 września 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania dodatków naukowych za wybitne osiągnięcia naukowe pracowników Politechniki Poznańskiej w IV kwartale 2023 r.

 Pełny tekst zarządzenia jest dostępny TUTAJ.


Paulina Stempin z Nagrodą Im. Jana Szmeltera!

10.09.2023 r.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że podczas konferencji PCM-CMM-2023 w Gliwicach w konkursie o Nagrodę im. Jana Szmeltera na najlepszy referat prezentowany przez młodego pracownika nauki, Pani Paulina Stempin zajęła trzecie miejsce. Tytuł nagrodzonej pracy to:

„Modelling of nonlocal thick plates in the framework of space-fractional continuum mechanics”.

Szczegóły TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy!


Grant OPUS 24 + LAP przyznany pracownikom IAK

28.07.2023 r.

W wielką radością informujemy, że NCN przyznało finansowanie projektu pt. "Zachowanie materiałów i konstrukcji w odpowiedzi na oddziaływania dynamiczne w pożarze" w ramach konkursu OPUS 24 + LAP.

Kierownikiem projektu będzie dr hab. inż. Tomasz Jankowiak, prof. PP.  W skład zespołu wchodzą też dr inż. Michał Malendowski oraz mgr inż. Wojciech Szymkuć. Projekt będzie realizowany we współpracy z Politechniką Czeską w Pradze.

Projekt potrwa 36 miesięcy, a wysokość finansowania wynosi 1 134 112 PLN.                     
Więcej szczegółów znajduje się na TUTAJ oraz TUTAJ

Serdecznie gratulujemy!


Komunikat Kwestora Politechniki Poznańskiej

30.05.2023 r.

prosimy o zapoznanie się z komunikatem Kwestora PP dotyczącym zakupu środków trwałych.                     
Pełny tekst komunikatu dostępny jest TUTAJ.


DZIEŃ NAUKI POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ - prezentacja IAK 

23.05.2023 r.

W dn. 23 maja 2023 odbył się Dzień Nauki Politechniki Poznańskiej. M.in. w ramach tej inicjatywy wszystkie instytuty w ramach struktury PP prezentowały swoje osiągnięcia dot. publikacji naukowych, grantów badawczych oraz głównych zainteresowań swojej działalności naukowej i wdrożeniowej. 

Prezentację o działalności IAK wygłosił prof. dr hab. inż. Przemysław Litewka.

fot1

fot2


W Głosie Politechniki o konferencji Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych

28.04.2023 r.

W numerze Styczeń/Luty 2023 Głosu Politechniki pojawiła się relacja z konferencji naukowo-technicznej Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych, którą współorganizowali pracownicy Instytutu Analizy Konstrukcji. 

Pełna treść artykułu znajduje się na stronach 39-41 pisma, które dostępne jest TUTAJ. Zapraszamy do lektury z relacji wydarzenia.

konferencja


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

04.04.2023 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 12 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu wynagradzania pracowników Politechniki Poznańskiej. Pełny tekst zarządzenia jest dostępny TUTAJ.


„Krok po kroku - jak uzyskać uprawnienia budowlane?” – wykład na Politechnice Poznańskiej

W dniu 27 marca 2023 r. o godz. 18.00 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu odbył się wykład przedstawicieli Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa nt. uprawnień budowlanych. Wykład został przygotowany przez mgr inż. Annę Głębocką - sekretarz Okręgowej Rady WOIIB oraz członkini Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB.

W spotkaniu uczestniczyła bardzo duża liczba studentów. Omawiano m.in. temat możliwości działań zawodowych w oparciu o wybraną ścieżkę kariery zawodowej związanej z kierunkami budowlanymi. Studenci żywo interesowali się procedurą zdobywania uprawnień budowlanych dla różnych poziomów wykształcenia zawodowego.

Spotkanie zorganizowano w ramach stałej współpracy Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z Politechniką Poznańską.

zdj1

zdj2


Otwarte seminarium 

W poniedziałek 27.03.2023 r. o godz. 13.30 w sali 139 BL odbędzie się seminarium naukowe, na którym wybrani studenci przedstawią swoje prace dyplomowe.

Program seminarium:

13.30   Mateusz Korybalski, Patryk Gałężewski  - PROJEKT KONSTRUKCJI PŁYTOWO-SŁUPOWEJ W UJĘCIU MODELOWANIA INFORMACJI BUDOWLANYCH BIM (Adam Glema)

13.45   Tomasz Lisowski - ANALIZA WPŁYWU ROZMIARU I LOKALIZACJI OTWORÓW TECHNOLOGICZNYCH NA NOŚNOŚĆ JEDNOPRZĘSŁOWYCH BELEK ŻELBETOWYCH (Zbigniew Pozorski)

14.00   Kamila Piaszczyńska - BADANIE PARAMETRÓW MECHANICZNYCH WEŁNY MINERALNEJ SŁUŻĄCEJ WYPEŁNIENIU PŁYT WARSTWOWYCH STOSOWANYCH W BUDOWNICTWIE (Michał Malendowski)

14.15  Kacper Bącławek - FREE VIBRATIONS OF BAR STRUCTURES WITH VARIOUS MASS MODELS (Przemysław Litewka)

14.30  Joanna Mieloch - ANALIZA PORÓWNAWCZA WYNIKÓW OBLICZEŃ WYBRANEGO FUNDAMENTU Z WYKORZYSTANIEM PARAMETRÓW GEOTECHNICZNYCH WYZNACZONYCH METODAMI BEZPOŚREDNIĄ I KORELACYJNĄ (Szymon Węgliński)

Zapraszamy wszystkich pracowników.


Dzień Nauki Politechniki Poznańskiej

Już dzisiaj zapraszamy na Dzień Nauki Politechniki Poznańskiej, który odbędzie się 23 maja 2023 roku.

dnpp


Prof. Wojciech Sumelka laureatem Nagrody MEiN

Tylko czworo naukowców z Politechniki Poznańskiej zostało laureatami nagród Ministra Edukacji i Nauki w 2023 roku, w tym prof. Wojciech Sumelka został wyróżniony za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Serdecznie gratulujemy!

Szczegóły są dostępne TUTAJ.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas Dnia Nauki Polskiej. Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.


Podkast z Michał Malendowskim na kanale YouTube

Zapraszamy do wysłuchania POLIPODKASTu z dr inż. Michałem Malendowskim nt. pracy na uczelni, inżynierii pożarowej, symulacjach komputerowych i nie tylko. Całego podkastu można wysłuchać TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

malendowski


Zmarł prof. Maciej Szumigała, wieloletni pracownik IKB i IB PP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dn. 01.03.2023 r. odszedł z naszego grona śp. profesor Maciej Szumigała, długoletni pracownik Zakładu Konstrukcji Budowlanych Instytutu Budownictwa oraz byłego Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej.

Msza Święta pogrzebowa w intencji śp. profesora Macieja Szumigały odbędzie się w najbliższą środę tj. 8 marca, o godz. 10.00 w parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi, oś. Stare Żegrze 18.

Pogrzeb rozpocznie się o godz. 12.00 na Cmentarzu Górczyńskim (ul. Ściegiennego).

Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

maciej_szumigala


Otwarte seminarium naukowe 

W poniedziałek 6 marca br. o godz.13.30 w s.139 budynku budownictwa odbędzie się otwarte seminarium IAK, na którym dr inż. Karol Bołbotowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej wygłosi referat pt.

Optymalne projektowanie płaskich membran sprężystych oraz zastosowanie w formowaniu optymalnych przekryć

Zapraszamy wszystkich pracowników.


Współpraca IAK z najlepszymi ekspertami 

W ramach realizacji projektu "Platforma do prowadzenie testów i eksperymentów procesowych oraz neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych" współpracujemy z najlepszymi ekspertami ds materiałów wybuchowych w Polsce. Szczegóły TUTAJ


Podsumowanie konferencji Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych

W dniach 1-2 lutego 2023 r. odbyła się II konferencja naukowo-techniczna Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski oraz Politechnikę Poznańską, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Konferencja miała miejsce na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA.

W pierwszym dniu przedstawiono zakres zmian wprowadzonych w nowelizowanych Eurokodach.                      
Pierwszy dzień rozpoczęła prezentacja dr. inż. Michała Malendowskiego z IAK Politechniki Poznańskiej nt. nowelizacji normy EN 1991-1-2 dot. wykorzystania bardziej zaawansowanych modeli pożaru niż krzywe nominalne.                      
W prelekcji dotyczącej konstrukcji betonowych w pożarze, Wojciech Szymkuć z IAK Politechniki Poznańskiej zwrócił uwagę na nowe treści w nowelizowanej normie EN 1992-1-2. Trzecią prezentację wygłosiła mgr inż. Michalina Lewandowska, absolwentka Politechniki Poznańskiej. Prezentacja dotyczyła możliwości obliczania stalowych elementów o przekrojach klasy 4 w pożarze.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest na stronach Politechniki Poznańskiej TUTAJ.

konferencja


Zmarł Eugeniusz Wolek, wieloletni pracownik IKB i IB PP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek, 3.02.2023 r., odszedł od nas mgr inż. Eugeniusz Wolek, absolwent Budownictwa Politechniki Poznańskiej, wieloletni pracownik Instytutu Konstrukcji Budowlanych i Instytutu Budownictwa (1986-2023).                     
Straciliśmy wybitnego specjalistę, przed którym świat betonu nie miał tajemnic, ale przede wszystkim straciliśmy kolegę i przyjaciela.                     
W życiu prywatnym wspaniały mąż i ojciec, pielgrzym, wolontariusz Stowarzyszenia Odra – Niemen, inicjator wyjazdów świątecznych do Polaków na Łotwie. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

e_wolek


Zapraszamy na START CUP DAY - Dzień Przedsiębiorczości na Politechnice Poznańskiej

Celem Start Cup Day jest zachęcenie studentek i studentów PP do tworzenia start-upów, wsparcie mentoringiem oraz rozwijanie przedsiębiorczości.

Start Cup Day odbędzie się Centrum Wykładowym PP w środę 18 stycznia (godz. 9:00 - 15:30).

Na stoiskach zaprezentują się takie firmy jak Aquanet, VW, Solaris, Enea Opeartor, Intel, a także Urząd Miasta Poznania i start-upy (Grupa Blix, MAB Robotics i MUCHA). Studenci będą mogli porozmawiać o stażach i praktykach, a także przenieść się w okularach VR w wirtualną rzeczywistość energetyki (Enea Operator) czy obserwować możliwości robotów kroczących (MAB Robotics). W sali CW 4 odbędą się 15-minutowe prezentacje firm oraz konkursu EUNICE Start Cup, a na końcu (godz. 13:00) przewidziano panel dyskusyjny "Start-up – od pomysłu do realizacji" prowadzony przez Kanclerza PP dra Łukasza Kalupę. 

Szczegółowy program oraz informacje dot. START CUP DAY można znaleźć TUTAJ.                     
Wydarzenie również na FB i na LinkedIn.

Serdecznie zapraszamy!

start_cup_day_plakat


Zapraszamy na konferencję naukowo-techniczną w ramach BUDMA 2023 w Poznaniu

W dniach 1-2 lutego 2023 na targach BUDMA 2023 w Poznaniu odbędzie się II Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych. Szczegóły dostępne TUTAJ.

W programie konferencji przewidziano m.in. zmiany w Eurokodach i prawie budowlanym, nowe wytyczne do projektowania DAFA, deklaracje właściwości użytkowych, ryzyka techniczno-prawne w procesach inwestycyjnych.

bezpieczenstwo_pozarowe_baner


Nagroda II stopnia i Wyróżnienie prac dyplomowych z IAK                     
w konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

1.12.2022 r.

Praca dyplomowa mgr inż. Pawła Skiby pt. "Analiza żelbetowych płyt kanałowych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych" otrzymała Nagrodę II stopnia w konkursie NOT ”Wyróżniająca się praca dyplomowa w obszarze techniki oraz organizacji produkcji i usług w 2022 roku”.

Praca dyplomowa inż. Igora Przybyły pt. "Modelowanie wybranych struktur Twierdzy Poznań na podstawie badań georadarem" otrzymała Wyróżnienie w tym samym konkursie.

Promotorem obu prac dyplomowych był dr inż. Tomasz GAJEWSKI. 

Serdecznie GRATULUJEMY!

not


Zapraszamy na Dzień Młodego Inżyniera!

05.10.2022 r.

Serdecznie zapraszamy studentów oraz wszystkich zainteresowanych 22 listopada 2022 r. (wtorek) na Dzień Młodego Inżyniera, którego organizatorem jest miesięcznik „Builder” oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się TUTAJ.

banerDMI


Promocja projektu AssSyst na portalu branżowym InfoSecurity24

Na portalu InfoSecurity24 opublikowno artykuł nt. projektu AssSyst pt. 

"Wybuchowy projekt NCBR. Służby określą strefy zagrożenia dla ludzi i budynków" 

Zapraszamy do lektury TUTAJ

InfoSecurity24 to portal publikujący najważniejsze wiadomości, analizy i komentarze z obszaru służb mundurowych i bezpieczeństwa wewnętrznego.

infosecurity24


Srebrna Odznaka Honorowa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa dla dra hab. inż. Zdzisława Pawlaka

Obchody Jubileuszu 20 lat Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa były okazją do wyróżnienia zasłużonych członków i wręczenia im Złotych oraz Srebrnych Odznak Honorowych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.                     
Srebrną Odznakę Honorową otrzymał m.in. dr hab. inż. Zdzisław Pawlak.

Szczegóły, w tym galeria zdjęć z uroczystości, dostępne są TUTAJ.  

Serdecznie gratulujemy!

nagroda


Otwarte seminarium naukowe 

W poniedziałek 10.10.2022 o godz. 13.30 w sali 139 BL odbędzie się otwarte seminarium naukowe, na którym Dr Soner Aydınlık z Istanbul Technical University w Turcji przedstawi referat pt:

Nonlocal Vibration Analysis of 3-D Plates Using Riesz-Caputo Fractional Derivative
 
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Osoby, które z ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału powinny zgłosić nieobecność u kierownika zakładu.
 

Dyrekcja IAK 


Pracownicy IAK w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki

Podczas Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki (PTMKM), które odbyło się na łączonej konferencji SolMech oraz CMM w 2022 roku w Świnoujściu wybrano nowy Zarząd PTMKM.

Nowym Przewodniczącym Zarządu PTMKM został prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka. Dr hab. inż. Piotr W. Sielicki, profesor PP, został nowym Członkiem Zarządu PTMKM.

Serdecznie gratulujemy!

09.09.2022 r.

logo


Medal Komisji Edukacji Narodowej dla prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sumelki

W ostatnich dniach czerwca odbyło się uroczyste wręczenie państwowych odznaczeń dla pracowników Politechniki Poznańskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczono Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. 

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka. 

Szczegóły, w tym galeria zdjęć z uroczystości, dostępne są TUTAJ.  

Serdecznie gratulujemy!

tmp


Otwarte seminarium naukowe

Zapraszamy na otwarte seminarium naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 9.05.2022 r. o godz. 13.30.                     
Seminarium odbędzie się hybrydowo:

Plan seminarium:

  • dr hab. inż. Maciej Zaborowicz, prof. UP                         
    (Zastosowanie sztucznej inteligencji w inżynierii biosystemów)
  • dr hab. inż. Tomasz Garbowski, prof. UP                         
    (Stochastyczne modele zastępcze w optymalizacji i problemach odwrotnych)

Special Issue "Dynamics Analysis of Structures with Viscoelastic Elements"

tmp

Zapraszamy do publikacji w BUILDINGS, Special Issue "Dynamics Analysis of Structures with Viscoelastic Elements"

Special Issue Editors: prof. dr hab. inż. Roman Lewandowski oraz dr hab. inż. Zdzisław Pawlak.

Termin nadsyłania manuskryptów mija 31 grudnia 2022 r.

Szczegóły dostęne są TUTAJ oraz w ulotce


Otwarte seminarium naukowe (online)

W poniedziałek 25 kwietnia 2022 o godz.14.00 odbędzie się otwarte seminarium naukowe, na którym dr  inż. Agnieszka Sabik z Politechniki Gdańskiej przedstawi referat pt:

Modelowanie zniszczenia kompozytowych powłok warstwowych
 
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK, prof. Przemysławem Litewką.
 
Dyrekcja IAK

Badania z zakresu inżynierii pożarowej 

6 kwietnia 2022 pracownicy Instytutu Analizy Konstrukcji Politechniki Poznańskiej, wspólnie ze strażakami ze Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej w Poznaniu, przeprowadzili badania nad oddziaływaniem pożaru w pomieszczeniach zamkniętych.

Ta wspólna inicjatywa pozwoliła na połączenie potrzeb naukowych Politechniki Poznańskiej oraz dydaktycznych Szkoły Aspirantów, która szkoli przyszłych strażaków.

Z punktu widzenia naukowego, pomiary w różnych strefach przestrzeni ogarniętej pożarem uzupełniają dotychczasowe badania nad określaniem rzeczywistego oddziaływania na konstrukcje w pożarze.

Z drugiej strony, zarejestrowane wartości oddziaływań termicznych pozwolą dydaktykom ze Szkoły Aspirantów na przekazywanie kadetom informacji na temat warunków panujących w pożarze zarówno w sposób jakościowy, jak i ilościowy, wskazując miejsca zagrożenia podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Dzięki zaangażowaniu obu stron, uzyskano efekt synergiczny, rozwijając sferę naukową i dydaktyczną.

tmp              tmp

dr inż. M. Malendowski                     
mgr inż. W. Szymkuć


Ekspertyza IAK dot. zawalenia się dachu sali sportowej na os. Pod Lipami

22 czerwca 2021 podczas nawałnicy, jaka przeszła przez Poznań zapadł się dach nowej sali sportowej na os. Pod Lipami. Drugą ekspertyzę dot. możliwości eksploatacji pozostałej części hali przeprowadził  zespół z Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pozorskiego, Dyrektora IAK.

Szczegóły TUTAJ


Spotkanie pracowników IAK

W dn. 7.03.2022 r. o godz. 13.30 odbędzie się ogólne spotkanie pracowników IAK w sali 120 BL.  

Sekretariat IAK


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

17.02.2022 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 1 z dnia 16 lutego 2022 r. w sprawie w sprawie organizacji działalności Politechniki Poznańskiej w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022. Pełny tekst zarządzenia jest dostępny TUTAJ.


Sesja tematyczna CMM-SolMech 2022

04.02.2022 r.

Szanowni Państwo,                      
z przyjemnością chcielibyśmy zaprosić do uczestnictwa i prezentacji wyników swoich najnowszych badań naukowych w sesji tematycznej CMM-SolMech 2022: S17 Computational and experimental advanced mechanics in engineering applications, którą współorganizujemy w ramach 24tej International Conference on Computer Methods in Mechanics (CMM) oraz 42go Solid Mechanics Conference (SolMech). Konferencja odbędzie się w Świnoujściu, wrzesień 5–8, 2022.

Termin nadsyłania abstraktów mija z dn. 18.02.2022.

Pozostałe informacje dot. konferencji znajdują się TUTAJ. Więcej szczegółów odnośnie sesji tematycznej zamieszczono TUTAJ

dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP                     
dr inż. Tomasz Gajewski


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

20.01.2022 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 1 z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie w sprawie organizacji działalności Politechniki Poznańskiej z okresie 22 stycznia do 27 lutego 2022 r. Pełny tekst zarządzenia oraz nowe formularze oceny dostępne są TUTAJ.


Konferencja Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych

05.01.2022 r.

Zapraszamy na konferencję naukowo-techniczną Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych, która odbędzie się 2 i 3 lutego 2022 roku podczas targów BUDMA w Poznaniu. Konferencja skierowana jest do wszystkich osób związanych zawodowo lub zainteresowanych bezpieczeństwem pożarowym.

Rejestracja i szczegółowe informacje na temat programu TUTAJ.

Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski oraz Politechnika Poznańska.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Rektora Politechniki Poznańskiej.

plakat


Konkurs na najlepszą pracę z wykorzystaniem poliuretanów

05.01.2022 r.

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa koło nr 4 przy PP  i koło 80 przy UPP oraz Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych "SIPUR" ogłaszają KONKURS na najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem poliuretanów. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne. 

Szczegółowe informacje u dr inż. Barbary Ksit, pok. 116, BL <barbara.ksit@put.poznan.pl> oraz TUTAJ.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

29.12.2021 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 51 z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie kryteriów oceny okresowej nauczycieli akademickich i wzorów arkuszy ocen. Pełny tekst zarządzenia oraz nowe formularze oceny dostępne są TUTAJ.


Konkurs HM Inwest SA na najlepsze prace dyplomowe rozstrzygnięty

6.12.2021 r.

W piątek 30.11.2021 r. rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace dyplomowe obronione w roku akademickim 2020/2021, poświęcone nowoczesnym technologiom w budownictwie mieszkaniowym. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była firma HM Inwest S.A. reprezentowana przez Prezesa Zarządu Piotra Hofmana, a patronat honorowy objął JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski. 

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła praca Pana Macieja Maćkowiaka pt. „Opracowanie modelu cyfrowego produktu budowlanego MatDeco w systemie zarządzania produktami BIMStreamer”. Drugie miejsce zajęła Pani Anagha Anjanamol za pracę „Lean Management in Construction Projects”, a trzecie miejsce zajął Pan Mohammed Eleyan za „Analysis and design of prefabricated concrete hall using BIM technology”. Serdecznie gratulujemy laureatom.

Szczegółowe informacje dot. konkursu dostępne są TUTAJ.


Wyróżnienie pracy dyplomowej                     
w konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

3.12.2021 r.

Praca dyplomowa inż. Darii Weroniki Szymanowicz pt. "Efektywność cieplna budynków z zastosowaniem wybranych materiałów izolacyjnych" otrzymała wyróżnienie w konkursie ”Wyróżniająca się praca dyplomowa w obszarze techniki oraz organizacji produkcji i usług” NOT. Promotorką pracy dyplomowej była dr inż. Bożena Kuczma. 

Serdecznie GRATULUJEMY!


Otwarte seminarium naukowe (online)

3.11.2021 r.

W dniu 15 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 13:30 odbędzie się otwarte łączone seminarium naukowe Komisji Nauk Mechanicznych i Budowlanych PAN oraz Instytutu Analizy Konstrukcji PP, na którym prof. dr hab. inż. Wacław Kuś z Politechniki Śląskiej przedstawi referat pt:

"Optymalne projektowanie z użyciem obliczeń inteligentnych"

"Intelligent Computing in Optimal Design"

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK, Przemysławem Litewką.


Otwarte seminarium naukowe (online)

12.10.2021 r.

W poniedziałek 25 października 2021 r. o godz.13.30 odbędzie się otwarte seminarium naukowe, na którym dr inż. Cyprian Suchocki z IPPT przedstawi referat pt:

"Wybrane zagadnienia nieliniowej mechaniki komputerowej"

"Selected topics in nonlinear computational mechanics"

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK, Przemysławem Litewką.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

01.10.2021 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 41 z dnia 30 września 2021 r. dotyczące zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 na terenie Politechniki Poznańskiej.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

23.09.2021 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 39 z dnia 23 września 2021 r. w sprawie okresowej oceny nauczycieli akademickich.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych o współpracy z IAK w ramach projektu AssSyst

16.09.2021

Wieloletnia owocna współpraca Instytutu Analizy Konstrukcji Politechniki Poznańskiej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL Poznań) wzmacnia potencjał szkoleniowy i naukowy obu partnerów

Artykuł nt. rozbudowy bazy szkoleniowej CSWL Poznań dzięki aktualnemu projektowi, który jest realizowany z IAK znajduje się TUTAJ.                     
W artykule dostępna jest również galeria zdjęć z ostatnich badań poligonowych prowadzonych pod kierownictwem dr hab. inż. Piotra Sielickiego, prof. PP.


I miejsce naszego Absolwenta w konkursie prac dyplomowych

16.09.2021

Z przyjemnością informujemy, że nasz Absolwent, Pan magister inżynier Tomasz Tyszkiewicz zajął I miejsce w konkursie prac dyplomowych Uczelni Wyższych. Konkurs zorganizował Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Tematem nagrodzonej pracy magisterskiej była analiza porównawcza konstrukcji zespolonych i stalowych z uwagi na warunki pożarowe.

Autor zaprezentował i porównał metody projektowe zawarte w aktualnych Normach Europejskich, z metodą polegająca na uwzględnieniu oddziaływań membranowych w projektowaniu stropów zespolonych stalowo-betonowych. Autor wskazał na znaczne rezerwy nośności ogniowej tkwiące w stropach zespolonych. Metoda wykorzystywana przez Pana Tyszkiewicza, będzie częścią zbliżającej się nowej generacji Eurokodu 1994-1-2.

Promotorem pracy był dr hab. inż. Adam Glema, prof. PP, a współpromotorem mgr inż. Wojciech Szymkuć.

Panu Tomaszowi Tyszkiewiczowi życzymy dalszych sukcesów.

tyszkiewicz

 


Awaria dachu hali sportowej w Poznaniu - ekspertyza pracowników IAK

13.08.2021

Podczas nawałnicy 22 czerwca 2021 roku doszło do zawalenia dachy zespołu szkół na osiedlu Pod Lipami w Poznaniu. Wykonanie ekspertyzy przyczyn awarii zostało zlecone pracownikom naukowym Politechniki Poznańskiej z Instytutu Analizy Konstrukcji, pod nadzorem dr. hab. inż. Zdzisława Pawlaka, będącego również rzeczoznawcą budowlanym.

Szczegółowe informacje dostępne są Głosie Wielkopolskim (TUTAJ).


Ogłoszony konkurs na ADIUNKTA (1 etat)

19.07.2021

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej ogłasza konkurs na stanowisko:

ADIUNKTA w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych – 1 etat

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej: inżynieria lądowa i transport w Instytucie Analizy Konstrukcji w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na okres 1 roku.

Szczegóły dostępne są TUTAJ.


Ogłoszony konkurs na ASYSTENTA (1/2 etatu)

12.07.2021

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej ogłasza konkurs na stanowisko:

ASYSTENTA w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych – ½ etatu

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej: inżynieria lądowa i transport w Instytucie Analizy Konstrukcji w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na okres 1 roku.

Szczegóły dostępne są TUTAJ.


Wytyczne dot. dydaktyki na r.a. 2021/22

06.07.2021

Szanowni Państwo,

Poniżej przesyłam wytyczne dotyczące zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2021/2022

  • Wykłady I i II stopień – „duże grupy” – forma zdalna (studia stacjonarne i niestacjonarne)

  • Projekty, ćwiczenia i laboratoria – forma stacjonarna

  • Laboratoria tzw. komputerowe (np. grafika, statystyka, KWP itp.) – forma zdalna (online)

Wszystkie egzaminy (w tym dyplomowe) i zaliczenia w sesji jesiennej ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ TYLKO W FORMIE ZDALNEJ.

Z wyrazami szacunku

Jacek Pielecha

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


ZAPROSZENIE

10.06.2021

Rektor Politechniki Poznańskiej zaprasza na wykład otwarty prof. dr hab. inż. Wojciecha Sumelki, pt. "O rzeczywistości i jej matematyzowalności - mechanika materiałów i konstrukcji", który odbędzie się w czwartek 17 czerwca 2021 r. o godz. 17.00.

Link ZOOM do spotkania dostępny jest TUTAJ.

 

wyklad


ZAPROSZENIE

18.05.2021

ZAPROSZENIE na dwudniową oraz bezpłatną AKADEMIĘ PROJEKTANTA ONLINE, która odbędzie się w dniach 09-10.06.2021.

Eksperci Akademii podzielą się z Państwem specjalistyczną wiedzą z zakresu projektowania i wznoszenia budynków o konstrukcji drewnianej.

Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga rejestracji za pośrednictwem poniższych linków (osobno, na każdy dzień):

DZIEŃ 1: https://akademiasteico.clickmeeting.com/akademia-projektanta/register

DZIEŃ 2: https://akademiasteico.clickmeeting.com/akademia-projektanta-dzien-2/register

Program Dzień 1 | Program Dzień 2

Do udziału w wydarzeniu zachęcamy szczególnie Studentów 6 semestru studiów dziennych, kierunek Budownictwo, którzy obecnie uczęszczają na wykłady z przedmiotu Konstrukcje Drewniane do dra inż. Marcina Chybińskiego.


Konkurs Grupy Inwest

17.05.2021

Konkurs Grupy Inwest na najlepszą pracę dyplomową poświęconą nowoczesnym technologiom w budownictwie mieszkaniowym

 

invest


Awanse IAK

21.04.2021

Prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka został wybrany Członkiem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023.

Serdecznie gratulujemy!


Komunikat Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

08.04.2021

Decyzją Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu zajęcia w okresie do 18.04.2021 odbywają się w formie zdalnej (zgodnie z planem zajęć).


Seminaria IAK

07.04.2021

W poniedziałek 12 kwietnia 2021 r. o godz.13.30 odbędzie się otwarte łączone seminarium naukowe Komisji Nauk Mechanicznych i Budowlanych PAN oraz Instytutu Analizy Konstrukcji PP, na którym dr hab. inż., prof. PŚ Artur Nowoświat oraz dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna z Politechniki Śląskiej przedstawią referat pt:

Algebra liczb perturbacyjnych - zastosowania w fizyce budowli

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK, Przemysławem Litewką.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Komunikat Rektora Politechniki Poznańskiej

18.03.2021

Na stronie intrenet Politechniki Poznańskiej pojawił sie komunikat Rektora Politechniki Poznańskiej w sprawie zajęć zdalnych.

Link dostępny TUTAJ.


Seminaria IAK

16.03.2021

W poniedziałek 29 marca br. o godz.13.30 odbędzie się otwarte seminarium IAK, na którym dr hab. inż. Jarosław Latalski, prof. uczelni z Politechniki Lubelskiej wygłosi referat pt.

Dynamika cienkościennych belek kompozytowych

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK w celu ustalenia szczegółów dostępu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Informator WILiT

11.03.2021

Na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu pojawił się Informator dla kandydatów na kierunki studiów, które oferuje wydział.                     
Lind do dokumentu: TUTAJ.


Konsultacje w sem. letnim r.a. 2020/21

10.03.2021

W Menu Dydaktyka pojawiła się aktualizacja Planu konsultacji zdalnych pracowników IAK na semestr letni roku akademickiego 2020/2021.


Awanse IAK

03.03.2021

Dr hab. inż. Piotr SIELICKI został awansowany na stanowisko profesora uczelni. Serdecznie gratulujemy!


Awanse IAK

03.03.2021

Postanowieniem z dn. 11.02.2021 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych Przemysławowi LITEWCE.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!


II miejsce Michała Szymczyka w konkursie prac doktorskich PTMKM

03.03.2021

Pracy doktorskiej dr inż. Michała Szymczyka przyznano II miejsce w konkursie Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki (PTMKM) na najlepszą pracę doktorską obronioną w 2020 roku z obszaru mechaniki komputerowej. Tytuł nagrodzonej pracy to Fractional viscoplasticity for metallic materials under dynamic loading. Promotorami nagrodzonej rozprawy byli prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka oraz dr inż. Marcin Nowak (IPPT, Warszawa) jak promotor pomocniczy.

Serdecznie gratulujemy!


Awanse IAK

11.02.2021

Postanowieniem z dn. 20.01.2021 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych Wojciechowi SUMELCE.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

08.02.2020 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 4 z dnia 8 lutego 2021 r. Rektora Politechniki Poznańskie - w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 i organizacji zajęć w Politechnice Poznańskiej w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Zebranie pracowników IAK (online)

05.02.2021

W poniedziałek, dn. 15.02.2021 o godz. 13.30 odbędzie się zdalne zebranie pracowników IAK. Link do spotkania na platformie eMeeting został udostępniony w służbowej korespondencji e-mailowej.


Wywiad z Piotrem Sielickim w Głosie Politechniki

13.01.2021

W listopadowo-grudniowym numerze Głosu Politechniki (pismo Politechniki Poznańskiej) ukazał się wywiad z dr hab. inż. Piotrem Sielickim, pracownikiem IAK, na temat neutralizacji bomby Tallboy w Świnoujściu pt. "Bombowa współpraca Politechniki Poznańskiej z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża". Zapraszamy do lektury TUTAJ.


65-lecie Katedry Budownictwa na Politechnice Poznańskiej

21.12.2020

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, że zmieniła się formuła zebrania online (21.12.2020) Instytutu Analizy Konstrukcji i Instytutu Budownictwa, które przyjmie formę spotkania jubileuszowego.

W związku z tym serdecznie zapraszamy na:

Spotkanie jubileuszowe z okazji 65-lecia Katedry Budownictwa

na Wydziale Budownictwa Lądowego (obecnie WILiT) Politechniki Poznańskiej

Spotkanie odbędzie się online dnia 21.12.2020 r. o godzinie 13:30. Udział w spotkaniu możliwy jest za pośrednictwem linku (kliknij TUTAJ).

Ramowy Program Spotkania:

13:30 – 13:40 Powitanie przybyłych gości

13:40 – 14:00 Prezentacja pt. 65-lecie Katedry Budownictwa w PP

14:00 – 14:30 Wystąpienia zaproszonych gości

14:30 – 15:00 Wolne głosy i zakończenie

Z wyrazami szacunku,

dr hab. inż. Zbigniew Pozorski

dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut


Zakończenie działalności Biblioteki Instytutu Budownictwa

10.12.2020 r.

W związku z Zarządzeniem nr 2/2020 Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej z dniem 01 stycznia 2021 roku w miejsce Biblioteki Instytutu Budownictwa oraz Biblioteki Instytutu Inżynierii Lądowej znajdujących się w budynku A2 przy ul. Piotrowo 5, utworzona zostanie Biblioteka Wydziałowa II.

W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć historię naszej Biblioteki Instytutowej oraz skierować serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz biblioteki na ręce

Pani Kustosz mgr Anny Gocałek.

Biblioteka Instytutowa istnieje od chwili powołania Instytutu Technologii i Konstrukcji Budowlanych w Politechnice Poznańskiej (co nastąpiło w 1970 r.) i jest spadkobierczynią działających wcześniej samodzielnych, ale dużo mniejszych jednostek bibliotecznych - dawnej Stacji Doświadczalnej przy Technikum Budowlanym w Poznaniu, Zakładu Badawczego Budownictwa oraz Katedry Prefabrykacji i Betonów Sprężonych Szkoły Inżynierskiej i dawnej Katedry Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Zbiory Biblioteki są dostępne w katalogu on-line pod adresem: http://library.put.poznan.pl pod lokalizacją - Instytut Konstrukcji Budowlanych. Biblioteka mieści się w budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w pomieszczeniu nr 31, w którym przygotowano 8 stanowisk (w tym 3 stanowiska komputerowe z łączem internetowym).

Dotychczasowa nazwa - Biblioteka Instytutu Konstrukcji Budowlanych obowiązuje od roku 1992, w którym nastąpiła zmiana nazwy naszego Instytutu jako jednostki dydaktyczno-naukowej. W okresie od 1958 r.- jeszcze w dawnej Szkole Inżynierskiej aż do 1987 Bibliotekę prowadziła mgr Maria Kierzyńska-Józefowska a od 1987 r. kieruje nią mgr Anna Gocałek nagrodzona w roku 2017 Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Więcej informacji na https://sites.google.com/view/ikb-put-poznan-pl/nauka/biblioteka

 

opis

Dziękujemy Pani Aniu!

Pracownicy Instytutu Budownictwa i Instytutu Analizy Konstrukcji


Spotkanie (on-line) pracowników IAK

7.12.2020 r.

W dn. 21.12.2020 r. o godz. 13.30 odbędzie się ogólne spotkanie (on-line) pracowników IAK. Link do spotkania został udostęniony w służbowej korespondencji e-mail.

Sekretariat IAK


Wiadomość od Zespołu Kryzysowego PP ws. COVID-19 i konieczności noszenia maseczek

30.11.2020 r.

Szanowni Państwo,

w związku z nowelizacją Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; wprowadzono: obowiązek zakrywania w miejscu pracy ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, w miejscach ogólnodostępnych, w tym: w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, itp.

Wobec powyższego pracownicy PP zobowiązani są do przestrzegania nałożonego obowiązku zakrywania ust i nosa w każdym przypadku w sytuacji przebywania więcej niż jednej osoby w pomieszczeniu bez względu na występującą odległość między pracownikami.

Mam nadzieję, że znowelizowane wytyczne nie przyczynią się w sposób istotny do obniżenia komfortu pracy pracowników. Zachęcam Kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych do umiejętnego wykorzystania wcześniejszych ustaleń dotyczących organizacji pracy w trybie rotacyjnym.

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP

Przewodnicząca Zespołu Kryzysowego PP


Otwarte seminarium naukowe IAK

5.11.2020 r.

W poniedziałek 16 listopada br o godz.13.30 odbędzie się otwarte seminarium IAK, na którym prof. Maciej Taczała i prof. Ryszard Buczkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wygłoszą referat pt. "Buckling and postbuckling of elasto-platic plates using third order shear deformation theory".

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK w celu ustalenia szczegółów dostępu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Instytut Analizy Konstrukcji współpracuje z najmłodszymi

5.11.2020 r.

W ramach promocji wiedzy technicznej wśród najmłodszych, Dyrektor Instytutu Analizy Konstrukcji dr hab. inż. Zbigniew Pozorski zorganizował dla uczniów Koła Naukowego (klasy 1a) Szkoły Podstawowej w Chomęcicach wykład na temat wykorzystania prądu do wytwarzania energii.


Zapraszamy do wzięcia udziału w Dniu Młodego Inżyniera

04.11.2020 r.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

 

inzynier


Otwarte seminarium naukowe IAK

19.10.2020 r.

W poniedziałek 19 października br o godz.13.30 odbędzie się otwarte seminarium IAK, na którym Pani dr inż. Anna Derlatka z Politechniki Częstochowskiej wygłosi referat pt. "Projektowanie i analiza kompozytów na bazie struktur metalowych".

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej. Osoby spoza IAK zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z Z-cą Dyrektora IAK w celu ustalenia szczegółów dostępu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

19.10.2020 r.

Biuro Rektora opublikowało Zarządzenie Nr 61 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 16 października 2020 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków społeczności Politechniki Poznańskiej. Na jego podstawie traci moc Zarządzenie nr 43.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Neutralizacja bomby Tallboy - Świnoujście 13.10

15.10.2020 r.

W dniu 13.10.2020 r. pomyślnie wykonano neutralizację Tallboy 12,000lb - bomby z okresu II wojny światowej. Zaangażowanie oraz nieocenione doświadczenie Grupy Nurków Minerów ze Świnoujścia reprezentujących 8 Flotyllę Wybrzeża okazało się nieocenione dla tego zadania. Pracownicy IAK wnieśli także swój skromny wkład do tego zadania, m.in. szacując zasięg strefy rażenia potencjalnego wybuchu.

Szczegóły akcji dostępne TUTAJ .

Akcja była szeroko sprawozdawana w mediach, m.in. przez dra inż. Piotra Sielickiego jako kierownika zespołu IAK wspierającego działania 8. Flotylli Wybrzeża w wywiadzie przedstawionym w Faktach TVN. Materiał Faktów TVN dostępny jest TUTAJ.

 

Sielicki


Pandemia COVID-19

01.10.2020 r.

Przypominamy o stosowaniu zasad i ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Poniżej link do aktualnych zasad.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

W szczególności przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach publicznych naszej uczelni.


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

23.09.2020 r.

Zarządzenie Nr 43 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 15 września 2020 r. w sprawie organizacji zajęć w Politechnice Poznańskiej w semetrze zimowym roku akdemickiego 2020/21.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Media o działalności IAK

16.09.2020 r.

Centrum prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie informuje o współpracy zespołu dra inż. Piotra Sielickiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża przy neutralizacji bomby Tallboy.

Materiał prasowy ze strony dostępny poniżej lub bezpośrednio TUTAJ.

 

tallboy


Działalność IAK

11.09.2020 r.

W ramach Programu Mathematical Moments promującego rolę matematyki jaką odgrywa w nauce, przyrodzie, technice i kulturze dr inż. Michał Malendowski na prośbę American Mathematical Society wykonał tłumaczenie popularnonaukowego tekstu nt. specjalnych konstrukcji dachów projektowanych przeciw obciązeniom huraganowych wiatrów.

Link do artykułu American Mathematical Society TUTAJ.


Konkursy na stanowiska w IAK

24.08.2020 r.

W Zakładzie Mechaniki Budowli oraz w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania ogłoszono konkursy na stanowiska asystentów. Szczegóły TUTAJ.


Zebranie pracowników IAK

22.06.2020 r.

W dniu 22 czerwca 2020 r. odbyło się zdalne zebranie pracowników IAK za pomocą plaftormy eMeeting. Dyrektor Zbigniew Pozorski przedstawił m.in. bieżącą działalność instytutu, podziału środków finansowych na badania i regulacji związanych z działalnością uczelni ze względu na sytuację epidemiczną COVID-19.


Decyzja nr 3 Dziekana WILiT

22.06.2020 r.

Decyzja nr 3 Dziekana WILiT z dnia 28.05.2020 r. w sprawie dalszego wdrażania świadczenia pracy oraz dydaktyki przez nauczycieli akademickich na Wydziale ILiT.

Pełny tekst decyzji dostępny jest TUTAJ.

Załączniki:


Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej

22.06.2020 r.

Zarządzenie Nr 29 Rektora Politechniki Poznańskiej z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania zaliczeń i egzaminów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Pełny tekst zarządzenia dostępny jest TUTAJ.


Rozstrzygnięcie konkursu na logo IAK

17.01.2020 r.

Zwycięski projekt loga IAK:

 

logo


Otwarte seminarium naukowe IAK

02.01.2020 r.

W dniu 20 stycznia 2020 r. (poniedziałek) o godz. 13:30 w sali nr 139 budynku byłego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska przy ul. Piotrowo 5 odbędzie się otwarte seminarium naukowe, na którym Pani Izabela Wójcik-Grząba z Politechniki Warszawskiej przedstawi referat pt: "Numeryczne kształtowanie konstrukcji cięgnowych z uwzględnieniem ciężaru własnego".


Zebranie pracowników IAK

01.01.2020 r.

W dniu 13 stycznia 2020 r. odbyło się zebranie pracowników IAK. Dyrektor Zbigniew Pozorski oraz Z-ca Dyrektora Przemysław Litewka przedstawili nową strukturę PP, a także cele i plany działalności nowej jednostki naukowej IAK w ramach Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.


Powstanie strony internetowej IAK

02.01.2020 r.

Nowa strona dostępna jest pod adresem www.iak.put.poznan.pl.