CO4Heath
""

 

 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Co4Health

Zrównoważony rozwój ekologiczny, efektywność energetyczna i cyfryzacja odgrywają już ważną rolę w branży budowlanej. Tematowi „zdrowego” budownictwa natomiast wciąż poświęca się zbyt mało uwagi. Co4Health chce uzupełnić szkolenia o treści związane ze zdrowiem: celem jest włączenie kompetencji w zakresie zdrowego budownictwa do szkolenia zawodowego i wyposażenie przyszłych specjalistów w nowe umiejętności.

Projekt

Około 80% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, w budynkach prywatnych lub publicznych i często jesteśmy narażeni na działanie substancji zanieczyszczających, alergenów i złego klimatu wewnętrznego. Świadomość społeczna konsekwencji tego zjawiska wzrasta i określa nowe potrzeby działania dla branży budowlanej. Zdrowe budownictwo w harmonii z efektywnością energetyczną i kosztową – jak to działa? Co4Health pokazuje, jak wiedzę i umiejętności dotyczące złożonego tematu zdrowego budownictwa można przekazywać w sposób zorientowany na praktykę. W tym celu partnerzy projektu z 5 krajów UE dostosowują szkolenie w zawodach budowlanych do odpowiedniego rozwoju gospodarczego, technologicznego, a jednocześnie społecznego. Opracowują scenariusze nauczania dotyczące zdrowej konstrukcji i rozwiązania umożliwiające włączenie nowych treści do szkoleń. Obejmuje to takie tematy, jak niskoemisyjne produkty budowlane, zanieczyszczenia i alergeny, cykle życia – recykling/utylizacja, klimat w pomieszczeniach, ciepło promieniujące, elektrosmog, ale także uwzględnienie nawyków behawioralnych użytkowników. Rezultatem jest model z możliwościami projektowania modernizacji kształcenia zawodowego w sektorze budowlanym, który nie zaniedbuje aspektów rzemieślniczych i podstawowej wiedzy budowlanej.

Planowane działania w ramach projektu Co4Health

Opracowanie modułów tematycznych, które są pogrupowane tematycznie i obejmują różnorodne zadania i działania: Wymagania rynku pracy, kompetencje budowlane dotyczące zdrowego budownictwa, zapewnienia jakości. 

Analiza aktualnych wymagań rynku pracy w branży budowlanej.

Przygotowanie matrycy kompetencji.

Opracowanie propozycji dotyczących zapewniania jakości i dokumentowania efektów uczenia się, wykorzystania Europass i mikrokredytów.

Opracowanie strategii długoterminowej współpracy kształcenia zawodowego z przemysłem, nauką i badaniami.
Jednostki edukacyjne na temat zdrowego budownictwa w kształceniu i szkoleniu zawodowym oraz zaawansowane koncepcje szkoleniowe dla nauczycieli.

Opracowanie scenariuszy nauczania dotyczących zdrowego budownictwa.

Opracowanie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych dla różnych zawodów budowlanych oraz przeprowadzenie testów pilotażowych.

Opracowanie zaawansowanej koncepcji szkolenia nauczycieli oraz przykładowe zaawansowane kursy szkoleniowe dla nauczycieli.

Opracowanie podręcznika do szkolenia nauczycieli w zakresie zdrowego budownictwa.

Przeprowadzenie wspólnych działań edukacyjnych i seminariów internetowych dla partnerów projektu i interesariuszy.

Rozwój instytucjonalny w kształceniu zawodowym

Opracowanie środków budowania potencjału, wzmacniania włączenia społecznego i zrównoważonego rozwoju oraz internacjonalizacji.

Stworzenie podręcznika dotyczącego budowania potencjału i wyciągnięcie propozycji dalszego rozwoju planów działania lub planów rozwoju szkoły, a także potencjału transferu (pomiędzy krajami, sektorami i obszarami edukacyjnymi).

Formułowanie wniosków i rekomendacji dla poziomu regulacyjnego.

Planowane rezultaty projektu Co4Health

Opracowanie możliwego do przeniesienia modelu integracji innowacji w szkoleniu zawodowym – wzorcowego dla kompetencji w obszarze zdrowego budownictwa, uwzględniającego aktualne strategie cyfryzacji, opartego na najnowszych ustaleniach dotyczących budownictwa ekologicznego,  zorientowanego na aktualne strategie zrównoważonego rozwoju i uwzględniającego różne warunki ramowe w krajach uczestniczących w projekcie. W ten sposób będzie zapewniona trwała adaptacja wyników projektu i współczesna modernizacja programów kształcenia zawodowego w zakresie edukacji i szkoleń w sektorze budowlanym.

Model będzie zawierał:

  • matrycę z wymaganiami kompetencyjnymi dla zdrowego budownictwa,
  • jednostki edukacyjne do wykorzystania w szkoleniu w różnych zawodach budowlanych,
  • szkolenia dla nauczycieli i kadry szkoleniowej, 
  • plany działania na rzecz budowania potencjału instytucji VET wraz ze strategiami zapewniania jakości, wzmacniania włączenia społecznego i internacjonalizacji,
  • zalecenia dotyczące polityki regulacyjnej

Dzięki innowacyjnemu „Modelowi zdrowego budownictwa” Co4Health przyczyni się do zapewnienia jakości kształcenia zawodowego oraz poprawy szans na zatrudnienie młodych specjalistów i konkurencyjności europejskiego przemysłu budowlanego.

Partnerzy

Współpraca Co4Health łączy wiedzę fachową pięciu krajów UE i doświadczenie partnerów, tworząc współpracę europejską i międzynarodową. Pod przewodnictwem BGŻ w projekcie współpracują partnerzy ze środowiska kształcenia zawodowego, branży budowlanej i nauki. Mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie edukacji i szkoleń oraz szerokich sieci kontaktów.

Koordynacja: 

BGZ Berlin Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej mbH 
Pohlstrasse 67 10785 Berlina
www.bgz-berlin.de
Osoba kontaktowa: Grażyna Wittgen Menadżer projektu
Tel.: +49 30 80 99 41 14
e-mail: wittgen@bgz-berlin.de

Partner w Berlinie-Brandenburgii:

Organizacja rozwoju zawodowego dla branży budowlanej Berlin-Brandenburg e.V. 
Centrum kompetencyjne na rzecz zrównoważonego budownictwa Cottbus
Karola – Marksa – Strasse 27
DE 14482 Poczdam
www.bfw-bb.de
Osoba kontaktowa: Matthias Kaiser
e-mail: m.kaiser@bfw-bb.de

Partner w Finlandii:

Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä
PL72
85501 Nivala
www.jedu.fi
Osoba kontaktowa: Marko Parhiala
e-mail: marko.parhiala@jedu.fi

Partner we Włoszech:

SCUOLA COSTRUZIONIICENZA ANDREA PALLADIO
viale Cricoli, 57
36100 Vicenza
www.scuolacostruzionivicenza.it
Osoba kontaktowa: Lisa Pavan
e-mail: direttore@scuolacostruzionivicenza.it

Partnerzy w Polsce:

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWNICTWA NR 1
Ul. Rybaki 17
61 – 883 Poznań
www.zsb1.poznan.pl
Osoba kontaktowa: dr hab. Inż. Krzysztof Kubiak
e-mail: krzysztof.kubiak@zsb1.poznan.pl

Politechnika Poznańska
Pl. M. Skłodowskiej-Curie 5
60-965 Poznań
www.put.poznan.pl
Osoba kontaktowa: dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut
e-mail: katarzyna.rzeszut@put.poznan.pl

Partner w Niderlandach:

Fundacja CHAIN5
Koppeldijk 18E
7271 EZ Borculo
www.chain5.net
Osoba kontaktowa: Hans Daale
e-mail: daale@chain5.net

Spotkania robocze

2023.02.15-16 Berlin

2023.09.22 spotkanie online
2023.10.19-20 Poznań - planowane