DYDAKTYKA

Profile dyplomowania

Instytut prowadzi profile dyplomowania na kierunkach Mechanika i Budowa Pojazdów oraz Transport ukierunkowane zarówno na organizację systemów transportowych, jak i zagadnienia konstrukcji i eksploatacji pojazdów.

Do profili dyplomowania na studiach I stopnia (inżynierskich) należą:

  • Logistyka Transportu (kierunek Transport);
  • Transport Szynowy (kierunek Transport);
  • Pojazdy Transportu Masowego (kierunek Mechanika i Budowa Pojazdów).

Do profili dyplomowania na studiach II stopnia (magisterskich) należą:

  • Logistyka Transportu (kierunek Transport);
  • Transport Szynowy (kierunek Transport);
  • Pojazdy Szynowe (kierunek Mechanika i Budowa Pojazdów).

Szczegółowe opisy profili zawarto na stronach zakładów: Systemów Transportowych (Logistyka Transportu) oraz Transportu Szynowego (Transport Szynowy, Pojazdy Transportu Masowego, Pojazdy Szynowe).


Studia podyplomowe

W ramach Instytutu prowadzone są dwa kierunki studiów podyplomowych.

Inżynieria Ruchu i Planowanie Transportu

Studia mają za zadanie przekazać wiedzę i umiejętności w zakresie analiz i prognozowania ruch, planowania infrastruktury transportowej i efektywnego jej wykorzystania, organizacji ruchu oraz kształtowania sieci publicznego transportu pasażerskiego względem warunków prawnych, środowiskowych i ekonomicznych.

Program studiów obejmuje 210 h zajęć wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoryjnych podzielonych na dwa semestry. Więcej informacji na temat studium dostępne jest na stronie Zakładu Systemów Transportowych.

Nowoczesne Systemy Transportu Szynowego

Kierunek uruchamiany jest we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Pojazdów Szynowych „TABOR” pod patronatem Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Realizowane zajęcia obejmują zagadnienia nowych technologii w projektowaniu i budowie pojazdów oraz infrastruktury transportu szynowego, systemów eksploatacji i diagnostyki, homologacji pojazdów, oddziaływania sektora na środowisko naturalne i innych

Więcej informacji na temat kierunku dostępne jest na stronie Zakładu Transportu Szynowego.


Koła naukowe

Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego

Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego jest organizacją zrzeszająca studentów interesujących się zagadnieniami związanymi z transportem szynowym. Do obszarów działalności koła naukowego należą spotkania tematyczne, wycieczki branżowe oraz wymiany międzynarodowe we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie, Uniwersytetem Technicznym w Delft, Państwowym Ukraińskim Uniwersytetem Transportu Kolejowego oraz Uniwersytetem Technicznym Hauts-de-France. Ponadto, w ramach Koła działają dwa zespoły badawcze:

  • PUTrain, zajmujący się budową lokomotywy w skali 1:5,5 na coroczne zawody Railway Challenge organizowane przez Institution of Mechanical Engineers w Stapleford (Wielka Brytania);
  • PUTcab, tworzący autorskie stanowisko dla symulatora maszynisty kolejowego.

Więcej informacji o Kole znaleźć można na oficjalnej stronie organizacji oraz jej profilu na Facebooku.